Глава МЗС Німеччини повідомив, що ситуація в аеропорту Кабула стабілізується

Маас повідомив, що німецькі військовослужбовці зараз охороняють під'їзди до аеропорту
Фото: ЕРА
Ситуація в аеропорту Кабула стала стабільнішою, повідомив у Twitter міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас 17 серпня.

За його словами, військовослужбовці бундесверу зараз охороняють під'їзди до аеропорту. Маас планує, що сьогодні німецькі літаки проведуть евакуаційні рейси, у зв'язку із цим посольство ФРН зв'язалося з першою групою осіб, яких планують забрати з Кабула.

"Метою є створення стабільного авіасполучення, щоб громадян Німеччини, місцеві сили та інших осіб, які підлягають захисту, могли безпечно доправити до Німеччини", – додав він.

Німеччина для евакуації громадян скерувала до Афганістану чотири військові літаки.

Контекст:

Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, із 1996-го до 2001 року він був при владі в Афганістані.

Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан ввели американські війська.

Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади. У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання.

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

Раніше, 13 серпня, "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядової армії та поліцейським, а також недоторканність приватного майна.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави розпочали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня аеропорт Кабула скасував усі комерційні рейси. У МЗС України 17 серпня повідомили, що на території Афганістану ввели заборону на польоти цивільної авіації, дозволи видають лише для військових літаків.

Кілька країн (США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для забезпечення безпеки евакуації.

Україна в ніч на 16 серпня встигла забрати з Кабула 79 осіб. Серед них, окрім восьми українців, – громадяни Нідерландів, Білорусі, Хорватії та Афганістану, які попросили про термінову евакуацію. Дев'ятеро евакуйованих України афганців просять надати їм статусу біженця.

Виїхати з Афганістану хочуть ще щонайменше 120 українців із сім'ями. В аеропорту Кабула стоїть літак, який має їх евакуювати, вчора він не міг вилетіти через критичну ситуацію в аеропорту.

Окрім того, за інформацією "24 каналу", 12 українських військових перебувають на американській військовій базі, яку взяв під контроль "Талібан".