Глави МЗС G7: Ми з жалем фіксуємо погіршення відносин Росії з країнами Заходу

Глави МЗС G7: Ми глибоко стурбовані збереженням негативної моделі безвідповідальної та дестабілізаційної поведінки Росії
Фото: EPA
Міністри закордонних справ країн "Великої сімки" констатували погіршення відносин Росії з країнами Заходу. Про це йдеться в заяві за підсумками зустрічі міністрів, опублікованій 5 травня на сайті британського уряду.

"Ми глибоко стурбовані збереженням негативної моделі безвідповідальної і дестабілізаційної поведінки Росії. Сюди входять велике нарощування російських збройних сил на кордонах з Україною й у незаконно анексованому Криму, зловмисні дії, спрямовані на підрив демократичних систем інших країн, зловмисна кіберактивність і використання дезінформації", – ідеться в документі.

Міністри висловили солідарність з усіма партнерами, які постраждали від дій, пов'язаних із російськими спецслужбами.

"Ми з жалем фіксуємо погіршення відносин Росії із країнами Заходу і підкреслюємо важливість дотримання Віденської конвенції про дипломатичні зносини як найважливішої основи дипломатичних відносин між державами", – заявили глави МЗС.

Вони також згадали про затримання, арешт і ухвалення вироку "за політично вмотивованими обвинуваченнями" проти російського опозиціонера Олексія Навального та засудили його отруєння на території Росії хімічним агентом нервово-паралітичної дії військового класу із групи "Новачок".

"Будь-яке застосування хімічної зброї неприйнятне і суперечить міжнародним нормам, які забороняють використання такої зброї. З огляду на зобов'язання Росії за Конвенцією про заборону хімічної зброї ми закликаємо Росію без подальших зволікань розслідувати і достовірно пояснити застосування хімічної зброї на своїй території. Необхідна відповідальність для тих, хто застосовує хімічну зброю",  ідеться в заяві.

Також міністри заявили, що глибоко стурбовані погіршенням ситуації з правами людини в Росії і "систематичним придушенням голосів опозиції, правозахисників, незалежного громадянського суспільства та ЗМІ".

"Ми підтверджуємо нашу зацікавленість у стабільних і передбачуваних відносинах із Росією. Проте ми й далі зміцнюємо наші колективні можливості та можливості наших партнерів щодо протидії і стримування поведінки Росії, яка загрожує заснованому на правилах міжнародному порядку, зокрема у сфері безпеки кіберпростору й дезінформації. Ми й далі взаємодіятимемо з Росією у врегулюванні регіональних криз і глобальних проблем, які становлять спільний інтерес, таких як зміна клімату, контроль над озброєннями, роззброєння та нерозповсюдження, мирний, сталий економічний розвиток та охорона довкілля в Арктиці",  заявили глави зовнішньополітичних відомств.

Контекст:

Перша протягом двох років очна зустріч глав МЗС країн G7 відбувається із 3-го до 5 травня у столиці Сполученого Королівства Лондоні. Окрім керівників зовнішньополітичних відомств Великобританії, Німеччини, Італії, Канади, США, Франції та Японії, на саміт запрошено верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, представників Австралії, Індії, Південної Кореї і ПАР, а також генерального секретаря Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) Ліма Джока Хоя.

23 квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ, який обмежує приймання на роботу в дипмісії недружніх Росії країн. Таке рішення з'явилося на тлі масового висилання російських дипломатів зі США і країн Європи.

США 15 квітня вирішили вислати із країни 10 співробітників російського посольства у Вашингтоні. За даними Білого дому, серед них є представники російських спецслужб.

Польща підтримала рішення США і того самого дня визнала персонами нон ґрата трьох російських дипломатів.

17 квітня влада Чехії оголосила про висилання 18 російських дипломатів. Вислати із країни вирішили всіх російських дипломатів, які "були чітко ідентифіковані спецслужбами Чеської Республіки як офіцери російських спецслужб" – Служби зовнішньої розвідки та ГРУ. Співробітників російської розвідки підозрюють у причетності до вибухів на чеських складах із боєприпасами 2014 року.

На знак солідарності з Чехією про висилання російських дипломатів також оголосили Словаччина, Латвія, Литва та Естонія.

18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, зокрема заступника посла, а 22 квітня МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії.