Главу ВМС Аргентини відправили у відставку після зникнення підводного човна San Juan
Адмірала Марсело Срура було призначено на посаду глави ВМС Аргентини у січні 2016 року. Після зникнення субмарини San Juan із 44 членами екіпажу на борту його відправили у відставку.
Главу військово-морських сил Аргентини Марсело Срура відправили у відставку після невдалих пошуків зниклої аргентинської субмарини San Juan, повідомляє BBC.
Відповідне рішення 15 грудня ухвалив міністр оборони Аргентини Оскар Агуад.
Адмірала Срура призначив на посаду президент Аргентини Маурісіо Макрі у січні 2016 року.
Родичі членів екіпажу вважають звільнення глави ВМС країни спробою влади відвернути увагу від помилок, допущених під час пошуків субмарини, зазначає видання. Вони також переконали уряд продовжувати пошуки San Juan. За рішенням президента Макрі було створено спеціальну незалежну комісію з розслідування зникнення субмарини.
Глава міноборони Аргентини повідомив, що у комісії буде необмежений бюджет, а розслідування, яке вона проведитиме, виявиться максимально прозорим.
До складу комісії увійшов батько одного з членів екіпажу зниклої субмарини.
Про втрату зв'язку із San Juan, на борту якого перебувало 44 людини, у ВМС Аргентини повідомили 17 листопада. Підводний човен ішов із порту Ушуая до порту Мар-дель-Плата в центральному регіоні країни.
19 листопада ВМС Аргентини повідомили, що отримали сім сигналів із субмарини. Вони тривали від чотирьох до 36 секунд. Контакт установити не вдалося.
22 листопада видання Clarin написало, що літак ВПС США під час пошуків аргентинського підводного човна виявив "великий металевий об'єкт".
23 листопада представник військово-морських сил країни Енріке Бальбі повідомив, що в районі зникнення аргентинського підводного човна San Juan було зафіксовано "аномальну, неядерну, потужну і коротку подію".
1 грудня Аргентина припинила операцію з порятунку 44 моряків зниклого підводного човна San Juan і почала операцію з пошуку самої субмарини.
San Juan побудували в Німеччині, до складу ВМС Аргентини субмарина увійшла 1985 року. Довжина дизельного підводного човна сягає 66 метрів, він розвиває швидкість до 25 вузлів. Судно такого типу може перебувати під водою до двох днів, не піднімаючись на поверхню.