Головний розслідувач Bellingcat Грозєв: Розслідування про отруєння Навального – моя найуспішніша робота G

Навального отруїли у серпні
Фото: EPA
Головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв у інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявив, що не чекав на успішне завершення розслідування про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.

Болгарський журналіст, медіаменеджер, головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв у ефірі програми "БАЦМАН" головної редакторки інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявив, що вважає розслідування про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального своєю найуспішнішою роботою.

"Можу сказати, що це точно найрезонансніша та найважливіша робота, мені здається, найнесподіваніша за своїм результатом, найнесподіваніша навіть з погляду того, що все вийшло успішно, тому що я не вірив, коли починав розслідування, що воно буде успішним. Усі інші були менш амбітними. Я починав із місця, де хтось щось уже сказав, а ми мали довести до наступного кроку. Наприклад, зі Скрипалем (отруєнням у Великобританії колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії. – "ГОРДОН") – тоді англійські урядовці показали фото двох людей, сказали: "Ми вважаємо, що вони отруїли Скрипаля". Потім ті з'явилися на російському телебаченні, сказали: "Ми – невинні туристи". І ось першим завданням було – довести, що вони брешуть або не брешуть. Я мав визначити, вони реально туристи або ГРУшники", – сказав він.

Грозєв зазначив, що це було можливе завдання.

"А зараз це мені здавалося із самого початку неможливим завданням. Тобто розслідувати те, що сталося у Росії, водночас найімовірніша гіпотеза, що це ФСБ робила, яка вміє замітати сліди, яка не допускає, щоб якась інформація проскакувала через ці бази даних, тому що вони контролюють їх. Із ГРУшниками простіше: там можна розслідувати, бо не вони займаються охороною бази даних у Росії. Тому я вважав, що ніколи протягом п'яти-шести років ми не дізнаємося істини. Відповідь на ваше запитання. Чи найуспішніша? Я думаю, що так. Я просто сам не чекав, що все вийде", – заявив журналіст.

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Літак, яким Навальний летів із Томська до Москви, екстрено сів у Омську через погіршення стану політика 20 серпня. Опозиціонер перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості.

22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте".

Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який взяли у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" засвідчили також лабораторії у Франції та Швеції.

Навальний був у комі протягом 18 днів. Лікарі "Шаріте" повідомили 7 вересня про те, що вивели його із медичної коми та від'єднали від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще і вже зводиться на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.

У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.

Як писала Le Monde, президент РФ Володимир Путін 14 вересня під час телефонної розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном припустив, що Навальний "із невстановленої причини" міг сам ужити отруту із групи "Новачок".

15 жовтня Європейський союз запровадив санкції проти шістьох російських чиновників через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія. Палата представників Конгресу США закликала Білий дім також ввести санкції.

14 грудня оприлюднили розслідування The Insider, Bellingcat, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла у Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга протягом двох місяців спроба отруєння – під час першої, у липні 2020 року, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний разом із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, у якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом Путіна.

21 грудня Навальний оприлюднив відео – у ньому він зателефонував імовірному співробітнику ФСБ РФ Костянтину Кудрявцеву. Політик назвався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева та "попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству". Співрозмовник Навального засвідчив факт проведення операції та сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на його білизну.

У ФСБ назвали підробкою розмову Навального з імовірним отруйником.