Гордон: Якщо Лукашенка скинуть унаслідок протестів, для Путіна це буде жахливим прикладом
Засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон переконаний, що президент РФ Володимир Путін дуже не хоче, щоби президент Білорусі Олександр Лукашенко позбувся влади через протести у країні, оскільки ця ситуація може стати прикладом для росіян.
Засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон вважає, що у президента РФ Володимира Путіна велика ненависть до президента Білорусі Олександра Лукашенка, тому РФ зацікавлена або в ослабленні Лукашенка, або у приході до влади в Білорусі проросійського президента. Таку думку він висловив увечері 11 серпня в ефірі телеканала "Україна 24".
Путін мріяв про створення об'єднаної держави у складі Росії і Білорусі, щоб очолити її, але Лукашенко не прийняв цього плану, зазначив журналіст.
"Ненависть Путіна до Лукашенка величезна. З вини Лукашенка Путіну треба йти на президентство знову, конституція РФ цього не дозволяла. І найпростіший шлях, який у нього був, щоб Лукашенко віддав Білорусь у Союзну державу, і Путін легально став би її президентом. Лукашенко відмовився (і правильно зробив), Путіну довелося йти на обнулення строків, на цей цирк... Звичайно, це посилило ненависть Путіна до Лукашенка", – переконаний Гордон.
Водночас, на його думку, повалення Лукашенка внаслідок протестів – програшний варіант для Путіна.
"Поставимо себе на місце Путіна. Якщо Лукашенка скинуть, то громадяни Росії побачать, що якщо громадяни Білорусі – сусідки – незадоволені режимом, вони валять цей режим, скидають президента і встановлюють іншу владу. Для Путіна це жахливий приклад. Україна стала скалкою в його серці, два українські Майдани – це його особиста трагедія. Якщо в Білорусі таке станеться, то те, що відбувається в Хабаровську, Владивостоку і низці інших [російських] міст, набуде поширення, тому що буде приклад Білорусі (у Хабаровську місяць тривають масові акції на підтримку колишнього губернатора Сергія Фургала, в сусідніх регіонах відбулися мітинги на знак солідарності з хабаровцями. – "ГОРДОН")", – сказав журналіст.
Путін зацікавлений в ослабленні Лукашенка, що зробить його більш керованим, продовжив Гордон.
"Скидають Лукашенка – Путіну не на руку. Залишати Лукашенка Путіну теж недобре. У нього є варіанти. [Перший] – слабкий, керований Лукашенко, який, до того ж, до нього прийде і скаже: "Допомагай, введи війська", і Путін із задоволенням це зробить, окупує Білорусь. Другий варіант: натиснути на Лукашенка, щоб він випустив політв'язнів, узяти, наприклад, [банкіра Віктора] Бабарика, провести президентом – і Лукашенко піде сам. Тоді для громадян РФ буде сказано: "Дивіться, Лукашенко пішов сам, не народ його скинув. Ось новий президент Бабарико або [дипломат Валерій] Цепкало, а це вже буде російська людина", – зазначив журналіст.
Він висловив думку, що Бабарико та Цепкало, які планували балотуватися у президенти, але яких не зареєстрували, – "це люди, які афільовані з Росією". Бабарико, нагадав Гордон, 20 років очолював "Белгазпромбанк", основними акціонерами якого є російські "Газпром" і "Газпромбанк", а Цепкало після відмови в реєстрації поїхав у Росію, і цим вчинком він видав свої зв'язки.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі відбувалося дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня провели основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів здобула менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Кількох суперників Лукашенка до участі у виборах не допустили – дипломата Валерія Цепкала не зареєстрували, і він покинув країну, банкіра Віктора Бабарика заарештували за підозрою у фінансових злочинах, а чоловіка Тихановської, опозиційного блогера Сергія Тихановського – за підозрою в застосуванні насильства щодо співробітників міліції. Після цього сама Тихановська стала вести кампанію і зареєструвалася кандидаткою.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони продовжилися 10-го та 11 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Акції супроводжуються сутичками протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, одна особа загинула. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що 10 серпня в Мінську в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу "Белсат", що чоловік помер унаслідок попадання світлошумової гранати.
11 серпня стало відомо, що Тихановська покинула Білорусь, вона з дітьми перебуває в Литві. У штабі кандидатки у президенти заявили, що її вивезли за вказівкою влади Білорусі.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.