Гроссі в ООН заявив, що МАГАТЕ надходить "суперечлива" інформація про ситуацію на Запорізькій АЕС. Він наполягає на відвідуванні станції

Гроссі готовий особисто очолити місію МАГАТЕ на Запорізьку АЕС
Фото: EPA

Ситуація на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) останнім часом стрімко погіршилася, потрібен терміновий візит технічної місії МАГАТЕ для об'єктивної оцінки об'єкта та ядерної безпеки. Про це гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, виступаючи через відеозв'язок 11 серпня на засіданні Ради Безпеки ООН, яке транслювали в YouТube на офіційному каналі ООН.

На думку Гроссі, візит місії МАГАТЕ міг би стабілізувати ситуацію. Він заявив, що готовий очолити таку місію.

"Час має вирішальне значення. Тому я пропоную провести цю місію якнайшвидше", – заявив він.

Гроссі пояснив, що МАГАТЕ надходить інформація про ситуацію на ЗАЕС як із боку України, так і з боку РФ, яка окупувала станцію, проте зміст цієї інформації часто буває "суперечливим".

Тому без фізичної присутності на об’єкті МАГАТЕ не може підтвердити деякі дуже важливі факти, вважає він. Зокрема, за словами Гроссі, за результатами такої місії агентство змогло б надати незалежну оцінку ядерної безпеки та ризиків фізичної безпеки.

"За останньою інформацією, наша оцінка така: безпосередньої загрози ядерній безпеці внаслідок обстрілів немає, але це може змінитися будь-якої миті", – заявив Гроссі.

Водночас він зазначив, що всі воєнні дії, які можуть вплинути на ядерну безпеку станції, має бути негайно припинено. Інакше можливі серйозні наслідки.

Глава МАГАТЕ уточнив, що в разі візиту буде оцінено фізичну шкоду об'єктам, функціонування основних та резервних систем безпеки й захисту та умови роботи персоналу.

"Місія на майданчик [Запорізької АЕС] також дасть змогу нам вжити термінових заходів безпеки, перевіривши стан реакторів і запаси ядерних матеріалів, зокрема сховище відпрацьованого палива, де нині в нас немає служби віддаленого передавання даних", – зазначив Гроссі.

Він додав, що представникам МАГАТЕ необхідно також виконати технічне обслуговування обладнання для забезпечення віддаленого передавання даних.

Гроссі у своєму виступі на засіданні Раді Безпеки ООН, як підсумок, повторив свій меседж від 6 серпня. Тоді він також закликав надати місії МАГАТЕ доступ до Запорізької АЕС.

Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш 11 серпня закликав вивести військових і техніку з території ЗАЕС та не допускати подальшого розгортання сил або техніки на об'єкті. Він також закликав дати місії МАГАТЕ "негайний безпечний і безперешкодний доступ" до АЕС.

Контекст:

Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, із яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії.

У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, із яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси у машинному залі енергоблока ЗАЕС.

5 серпня окупанти двічі за день обстріляли Запорізьку АЕС – спочатку з артилерії, а потім із РСЗВ, повідомили у компанії "Енергоатом". Після ударів на ЗАЕС від'єднали від енергосистеми та перевели в резерв 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.

Увечері 6 серпня окупанти обстріляли майданчик ЗАЕС поряд зі сховищем відпрацьованого ядерного палива, поранено одну людину, повідомили в "Енергоатомі".

8 серпня "Енергоатом" попередив, що на Запорізькій АЕС є ризик витоку водню та розпорошення радіоактивних речовин.

9 серпня в "Енергоатомі" заявили, що РФ розпочала під'єднання Запорізької АЕС до російської енергосистеми.

11 серпня росіяни вкотре обстріляли станцію.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав керівництво МАГАТЕ та ООН якнайшвидше скерувати міжнародну місію на захоплену АЕС.