Група євродепутатів запропонувала вислати російських дипломатів при ЄС

У постійному представництві РФ у Євросоюзі працює понад 60 російських дипломатів
Фото: depositphotos.com
Більше ніж 70 депутатів Європейського парламенту підписало лист високому представнику Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепу Боррелю, запропонувавши вислати із Брюсселя російських дипломатів, акредитованих при ЄС. Про це повідомляє естонський портал ERR.

Ініціатор акції і автор листа – депутат Європарламенту від Естонії Ріхо Террас.

"Країни ЄС виявили солідарність із Чеською Республікою, яка вигнала російських дипломатів. Євросоюз має долучитися до цього акту солідарності, щоб продемонструвати, що Європа об'єднується проти іноземних актів насильства", – написав він у Twitter.

"Ми вважаємо, що ЄС не може не діяти перед обличчям такої агресії щодо однієї з його держав-членів і що простого словесного осуду в цьому випадку недостатньо. Агресивна поведінка Росії, яка призвела до загибелі двох європейських громадян і наразила на небезпеку життя багатьох інших, не може залишатися без уваги", – ідеться в листі.

Террас зазначає, що в постійному представництві Російської Федерації в Європейському союзі працює, за офіційними даними, понад 60 російських дипломатів. "Беручи до уваги звичайні практики російських закордонних відомств, логічно припустити, що під виглядом дипломатів працює кілька агентів розвідки із ГРУ і СВР. Ми віримо, що їхні особи відомі європейським спецслужбам", – ідеться у зверненні.

Заклик Терраса підписало понад 70 депутатів Європарламенту від 16 країн.

Контекст:

Дипломатична криза у відносинах між РФ і низкою європейських країн розгорілася у квітні. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів 2014 року на складах із боєприпасами в селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки 2018 року у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.

17 квітня глава МВС і перший віцепрем'єр Ян Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки вони "були чітко ідентифіковані спецслужбами Чеської Республіки як офіцери російських спецслужб".

18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, зокрема заступника посла, і висунула до них вимогу покинути країну до кінця дня 19 квітня.

МЗС Чехії повідомило 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства у Празі до поточної чисельності чеського диппредставництва в Москві і висилання 22 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії.

Латвія, Литва, Естонія і Словаччина вислали російських дипломатів на знак солідарності з Чехією. У МЗС Словаччини, Латвії та Литви зазначили, що річ не тільки в підтримці Чехії, але й у поведінці співробітників посольств РФ у їхніх країнах, "несумісній із їхнім дипломатичним статусом".

Згідно з розслідуванням проєкту Bellingcat, вибухи в чеському Врбетіце 2014 року були частиною операції ГРУ Росії для підриву можливостей України щодо закупівлі зброї та боєприпасів, необхідних для оборони у війні на Донбасі. Спецоперація складалася з кількох суміжних операцій: вибухи на складах у Чехії, отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новачок" торговця зброєю Еміліана Гебрева і, ймовірно, щонайменше один із трьох вибухів на складах у Болгарії на початку – в середині 2015 року.

Прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов 20 березня закликав Росію припинити шпигунство. 22 березня МЗС Болгарії оголосило персонами нон ґрата двох співробітників посольства Росії в Софії за те, що "дипломати здійснювали у країні діяльність, несумісну з Віденською конвенцією про дипломатичні зносини". У відповідь Росія вислала двох болгарських дипломатів.

29 квітня Болгарія вислала ще одного російського дипломата і звернулася до правоохоронних органів РФ із проханням надати всебічну допомогу в розслідуванні вибухів на болгарських військових складах та отруєння трьох громадян Болгарії. У Болгарії підкреслили, що хочуть розвивати туризм із Росією і мати рівноправні відносини, але не "ціною національної безпеки".