Грузинська поліція розганяє водеметами противників законопроєкту про "іноагентів". Депутати встигли його ухвалити в першому читанні, достроково зібравшись на сесію
МВС Грузії заявило, що це вимушений захід, оскільки акція "набула насильницького характеру".
"Акція протесту, що відбувається у Тбілісі на проспекті Руставелі біля будівлі парламенту, набула насильницького характеру, учасники акції намагалися заблокувати один із входів до парламенту, були випадки насильства щодо співробітників міністерства... Ми закликаємо організаторів мітингу та політичних лідерів не допускати закликів до насильства", – ідеться у заяві.
У міністерстві повідомили, що готові застосувати "передбачену законом пропорційну силу, зокрема спеціальні засоби".
Протести біля будівлі парламенту Грузії розпочалися вдень 7 березня, коли депутати почали розгляд законопроєкту "Про прозорість іноземного впливу", який передбачає реєстрацію юридичних осіб та ЗМІ, які мають іноземне фінансування. Опозиція та міжнародні організації порівнюють його з російським репресивним аналогом.
Депутати планували голосування на 9 березня, але перенесли його на сьогодні, інформує видання "Новости Грузии". У підсумку його ухвалили в першому читанні: за проголосувало 76 депутатів, проти – 13.
Кілька тисяч присутніх перекрили центральну вулицю Тбілісі, проспект Руставелі. У людей багато антикремлівських плакатів, учасники скандують гасло "раби". Telegram-канал "Ночной Тбилиси" опублікував відео, як поліцейські і спецпризначенці тіснять протестувальників з однієї з вулиць біля будівлі парламенту, використовуючи сльозогінний газ.
Посольство США в Грузії опублікувало у Facebook заяву, в якій назвало розгляд у парламенті скандального закону "чорним днем грузинської демократії".
Приблизно о 19.45 Telegram-канал грузинського блогера Миколи Лєвшиця повідомив, що біля будівлі парламенту Грузії чути стрілянину чи звуки шумових гранат.
Контекст:
Парламент Грузії взяв до розгляду одразу два законопроєкти про "іноагентів". Обидва проєкти ініціював рух "Сила народу": перший має назву "Про прозорість іноземного впливу", другий – "Про реєстрацію іноземних агентів". Перший стосується лише НУО та ЗМІ, які отримують закордонне фінансування, а другий – як фізичних, так і юридичних осіб, за низкою винятків.
Проти законодавчих нововведень виступили опозиція, представники ЗМІ та неурядові організації. Вони заявили, що законопроєкти фактично аналогічні російському закону і суттєво гальмують поступ Грузії у напрямку євроінтеграції.
Посол ЄС у Грузії Павел Герчинський заявив, що ця ініціатива суперечить щонайменше двом із 12 рекомендацій для набуття статусу кандидата в ЄС. Серйозне занепокоєння вже кілька разів висловив Держдеп США.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не підтримає законопроєкту.