Гордон про Нагірний Карабах: Я щасливий, що Азербайджан відновив свій суверенітет, і мені дуже сумно, що ми побачили масовий вихід вірмен
Повернення Нагірного Карабаху до складу Азербайджану є обнадійливою для України, Грузії й Молдови подією. Таку думку висловив засновник видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон 1 жовтня під час стриму з телеведучим Василем Головановим.
"Почнімо спочатку: Нагірний Карабах є територією суверенного Азербайджану, Південна Осетія й Абхазія є територією суверенної Грузії, Придністров'я є територією суверенної Молдови, Крим і Донбас є територією суверенної України – і крапка на цьому. Тут навіть обговорювати нічого. Тут усе зрозуміло. Те, що Нагірний Карабах після 30-річної історії протистояння повернувся до рідної гавані, дуже обнадійливо для України, Грузії й Молдови. Це означає, що тріумфує справедливість, кордони, які визнала міжнародна спільнота, священні", – заявив Гордон.
Він вважає, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін зрадив Вірменію.
"Вірмени орієнтувалися на Росію. Росія зрадила їх. Але для Радянського Союзу, путінської Росії ця зрада взагалі нічого не означає. У них усе життя складається зі зрад. Свого часу Радянський Союз зрадив Кубу і Фіделя Кастро. Не поперхнувся. Зрадив НДР та Еріха Гонекера. Не поперхнувся. Зрадив соціалістичну Румунію й Ніколає Чаушеску. Не поперхнувся. Зрадив в Африці стільки країн і стільки лідерів, які в нього з руки їли. Жодних проблем. Доцільність, а не порядність. Ось що керує вчинками Радянського Союзу і його правонаступниці Росії, і керівників Росії в особі Путіна та його банди. Тому Вірменію вони зрадили, Вірменію вони кинули. І мені особливо цікаво, що кажуть російські пропагандисти вірменського походження на чолі з Маргаритою Симоньян. Вони кажуть: це все [прем'єр-міністр Нікол] Пашинян винен. А Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ)? Вірменія – член ОДКБ. Чому ОДКБ не втрутилася? Вірменія зараз оформляє розлучення з Росією. Звісно, Вірменія піде з-під крила Росії. Росія втратила Вірменію як гравця. Там навіть зараз уже йдеться про заборону російських телевізійних каналів на території Вірменії. Правильно", – сказав Гордон.
Журналіст зізнався, що його вразила кількість біженців, які покинули Нагірний Карабах.
"Я говорив неодноразово, що в моєму розумінні для вірмен, які компактно проживають на території Нагірного Карабаху, Азербайджан створить чудові умови життя. Там буде вітрина економічна, правозахисна тощо. Я не очікував... Погляньте, практично все населення вірменського Нагірного Карабаху виїхало за межі Карабаху. Ось цього я не очікував. Я не думав так. На сьогодні понад 100 тис. уже виїхало вірмен у Вірменію. А всього в Нагірному Карабасі проживало компактно 120 тис. вірмен. Звісно, це величезне горе для вірмен, які жили роками, століттями на цій території і тепер змушені кидати свої будинки й бути біженцями. Це я знаю дуже добре на прикладі наших людей. У моєму розумінні це жахливо. Я щиро співчуваю вірменам, які сьогодні в такому становищі перебувають", – зазначив Гордон.
За його словами, конфлікт у Нагірному Карабасі спровокували й підігрівали російські спецслужби.
"Треба зауважити, у Карабаху ж здавна жили вірмени й азербайджанці. Величезна кількість спільних шлюбів і жили – горя не знали. Це все росіяни замутили, КДБ замутив свого часу цей конфлікт. Там, де міжнаціональний ґрунт, там дуже легко... Особливо на Кавказі, де гарячі люди, – сірник кинь, і все, полум'я одразу буде. Ось росіяни це влаштували і 30 років майстерно підтримували цей вогонь, а страждали люди. У мене два головні моменти, два головні меседжі: перший – я щасливий, що Азербайджан відновив свій суверенітет і територіальну цілісність, я вболівав за Азербайджан у цьому плані, і другий – мені дуже сумно, що ми побачили масовий вихід вірменів і бачимо страждання 120 тис., цілого народу. Мені боляче. Я не люблю, коли люди страждають. Мені боляче від цього", – підсумував Гордон.
Контекст:
1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я та припинення вогню, але періодично між сторонами виникають збройні сутички. Нагірний Карабах на міжнародному рівні визнано частиною Азербайджану.
19 вересня 2023 року міноборони Азербайджану оголосило про проведення "антитерористичних заходів" у Нагірному Карабасі з метою "відновлення конституційного ладу". За день, 20 вересня, "влада" невизнаної Нагірно-Карабахської республіки оголосила про рішення припинити вогонь. Згідно з домовленістю, регіон покинуть підрозділи армії Вірменії, а збройні формування "армії оборони Нагірного Карабаху" буде роззброєно. Видання "Кавказский узел" зазначило, що Азербайджан здобув контроль над регіоном унаслідок фактичної капітуляції Степанакерта.
28 вересня "влада" невизнаного Нагірного Карабаху оголосила про припинення існування "республіки" з 1 січня 2024 року. Тисячі карабаських вірмен, приблизно 80% офіційного населення Нагірного Карабаху, вже покинули регіон.