Ілларіонов: Навальний, повернувшись до Росії, вчинив абсолютно безвідповідально – щодо себе, сім'ї, своєї партії та соратників G

Ілларіонов: Це зрада щодо російського громадянського руху
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Російський економіст, президент Інституту економічного аналізу Андрій Ілларіонов вважає, що російський опозиціонер Олексій Навальний помилився, коли після отруєння вирішив повернутися в Росію і тим самим підставив своїх соратників. Таку думку Ілларіонов висловив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Користуючись нагодою, скажу, що, на мій погляд, Навальний вчинив безвідповідально. Хоча це не заведено говорити, бо людина наразі в ув'язненні, в ув'язненні зовсім не обґрунтованому, на мій погляд... Але незважаючи на те, що він перебуває там необґрунтовано, незаконно, попри те, що він повинен бути, безумовно, звільнений, він не мав приїжджати в Росію", – сказав експерт.

Гордон зазначив, що є чутки, ніби Навальний отримав гарантії перед приїздом.

"Я не знаю... Але його дії є абсолютно безвідповідальними. Насамперед щодо самого себе, членів своєї сім'ї, дружини, дітей, власної організації, яку за результатами цього повністю знищено і розгромлено, щодо своїх соратників. Десятки тисяч людей, які виходили на вулиці, багатьох із яких побили,  заарештовані, кинуті теж в ув'язнення. Зараз відбуваються суди – і їх відправляють на роки за ґрати", – обурився Ілларіонов.

Окрім того, нагадав експерт, хакери опублікували у відкритому доступі адреси електронної пошти майже 400 тис. осіб, які реєструвалися на сайті free.navalny.com і планували брати участь в акціях на підтримку опозиціонера.

"Тепер їхні дані виявилися злитими і в руках Кремля... Ось це все свідчення виняткової, абсолютної безвідповідальності, якщо не сказати більше. Це зрада щодо російського громадянського руху, російського суспільства, російських громадян. Таких дій будь-яка людина хоч трохи відповідальна, тим паче – яка претендує на найвищу посаду в державі, – чинити не має права. Тому що головний обов'язок президента або людини, яка претендує на пост президента, – думати про безпеку своїх громадян, своїх прихильників", – зазначив Ілларіонов.

Він заявив, що протягом останніх років дії Навального "багаторазово приводили до численних арештів тисяч людей".

"І це щонайменше виняткова безвідповідальність. Це принесення в жертву громадян власної країни і своїх прихильників, це підрив можливості зміни політичного режиму в країні. Ще раз скажу: які б помилки не були, природно, він перебуває в ув'язненні незаконно, його мусять звільнити. Але жодна людина ні в Росії, ні за її межами не має права закривати очі на виключно інфантильну, як мінімум безвідповідальну поведінку людини, довіряти якій у такій серйозній справі, як політика, і тим паче політика, пов'язана з боротьбою за найвищу державну владу, абсолютно неприпустимо. Таких людей до влади допускати не можна. З табору його необхідно випустити, а до влади допускати не можна", – переконаний президент Інституту економічного аналізу.

Експерт вважає, що Навальний продовжить сидіти у в'язниці, але допустив його обмін на якогось важливого для Кремля ув'язненого.

"Ну, це залежить від того, чи будуть готові американці віддати якогось [торговця зброєю Віктора] Бута. Якщо американці захочуть віддати цього Бута, то можливо. Але не знаю", – сказав він.

Інтерв'ю з Ілларіоновим вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляцію розпочнуть о 18.00

Контекст:

Юрист Навальний займається політичною діяльністю в РФ із початку 2000-х. Він був членом партії "Яблоко", засновником націонал-демократичного руху "Народ". 2013 року політик балотувався в мери Москви. З 27,24% голосів він посів друге місце, поступившись Сергію Собяніну. 2016 року заявив про намір балотуватися у президенти РФ на виборах 2018 року, але ЦВК відмовила йому в реєстрації.

17 січня 2021 року Навальний повернувся в Росію з Німеччини, де із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Одразу після повернення його затримали в аеропорту "Шереметьєво" у справі "Ів Роше" і заарештували на 30 діб (у межах справи він дістав умовний строк і мав реєструватися у слідчих, але не робив цього через лікування в Німеччині).

Симоновський суд Москви 2 лютого замінив Навальному умовний строк на реальний. З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і 6,5 місяця. Наприкінці лютого Навального етапували у виправну колонію №2 в місті Покров Владимирської області.

У колонії у Навального погіршився стан здоров'я. Наприкінці березня він оголосив голодування, вимагаючи допустити до нього незалежних лікарів. Опозиціонер тримав його понад три тижні, але адміністрація колонії так і не виконала його вимог.

Через арешт Навального в РФ відбулося кілька акцій протесту, остання – 21 квітня. Після цієї акції, за даними "ОВД-Инфо", затримали майже 2 тис. осіб.

Після арешту політика московська прокуратура вимагала визнати структури, створені Навальним, зокрема Фонд боротьби з корупцією, екстремістськими організаціями. У прокуратурі вважають, що "під прикриттям ліберальних гасел" організації займаються "формуванням умов для дестабілізації соціальної та суспільно-політичної ситуації", а фактичними цілями їхньої діяльності є "створення умов для зміни основ конституційного ладу". Зараз цю справу розглядає суд. Якщо організації визнають екстремістськими, то їхню діяльність на території країни заборонять, а співробітникам загрожують тюремні строки і штрафи.