Ілларіонов: Росія на початку нового періоду конфронтації з США, який буде жорсткішим, ніж за Обами
Протистояння США і Росії за президентства Дональда Трампа буде жорсткішим, ніж воно було за Барака Обами або могло би бути в разі обрання президентом США Гілларі Клінтон, уважає російський економіст Андрій Ілларіонов.
Росію очікує кінець медового місяця з президентом США Дональдом Трампом, якого насправді не було, а також відновлення конфронтації з Америкою. Про це написав екс-радник президента РФ Володимира Путіна, російський економіст Андрій Ілларіонов у своєму Livejournal.
"Неповний місяць, що минув з дня інавгурації Трампа, повністю поховав будь-які сподівання кремлівської адміністрації на "особливі" стосунки між "двома крутими хлопцями", на нове "перезавантаження", на зняття санкцій, на визнання новою адміністрацією (хоча б де-факто) анексії Криму", – написав він.
На думку економіста, відбулося безліч подій, які не дають іншої інтерпретації, крім тієї, що "Росія перебуває на початку нового періоду конфронтації із США, який, судячи з усього, буде жорсткішим, ніж за часів адміністрації Обами". Ілларіонов також зазначив, що в разі обрання президентом США Гілларі Клінтон подібного протистояння, найімовірніше, теж не було б.
"Груба помилка Кремля і насамперед Путіна, які своїми діями усіляко підтримували і, можливо, забезпечили обрання Трампа, який, кінець кінцем, може виявитися одним із могильників нинішнього російського режиму, з часом увійде в підручники історії як одна з найбільш грандіозних провальних спецоперацій", – підкреслив він.
На думку Ілларіонова, найважливішими подіями в цьому ряду стало демонстративне мовчання президента США на "панібратські коментарі Путіна про наявність компромату на Трампа, зроблені на прес-конференції 17 січня", відмова Трампа говорити по телефону з Путіним протягом восьми днів після інавгурації, а також зустрічатися з президентом РФ щонайменше до літа 2017 року.
Аналітик додав, що ударом нижче пояса також стала відмова від продовження договору щодо обмеження стратегічних озброєнь, про що Трамп повідомив Путіну під час телефонної розмови 28 січня.
"На тлі єдиної і явно не дуже плідної розмови з Путіним Трамп уже двічі говорив з президентом України Петром Порошенком. Крім того, повідомлення прес-служби Білого дому про розмову з Порошенком від 4 лютого інформує про можливу зустріч Трампа з Порошенком "найближчим часом". В аналогічному повідомленні про розмову з Путіним жодної згадки ні про час, ні про саму можливість зустрічі з ним нічого немає. Інакше, ніж принизливим для Путіна, такий стан назвати важко", – заявив він.
Також на один щабель Ілларіонов поставив заяву від 2 лютого представника США в Раді Безпеки ООН Ніккі Гейлі про те, що санкції не будуть зняті, поки Росія не поверне Крим Україні, публічну згоду Трампа з думкою журналіста О'Рейлі про те, що Путін – "убивця", відставку 13 лютого прокремлівського помічника президента США з національної безпеки Майкла Флінна і низку заяв прес-секретаря президента США Шона Спайсера на прес-конференції від 14 лютого, згідно з якими Трамп вимагає повернення Криму Україні.
Крім того, економіст нагадав, що 15 лютого Трамп прямо заявив, що Крим був захоплений Росією.
"У нинішній ситуації у Кремля і Путіна не залишається іншого виходу, крім як прийняти виклик з боку нової американської адміністрації та у такий спосіб відновити/продовжити конфронтацію із США й більшістю країн навколишнього світу – конфронтацію, яка, судячи з усього, може виявитися набагато жорсткішою, а її наслідки – більш непередбачуваними, насамперед для долі нинішнього російського режиму, а також у цілому для російських громадян", – підсумував Ілларіонов.
14 лютого прес-секретар президента США Спайсер заявив про очікування США з боку Росії повернення Криму Україні та вжиття заходів для деескалації конфлікту на Донбасі.
Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що питання Криму на переговорах Путіна і Трампа не порушувалося.
15 лютого Трамп написав, що Крим був узятий Росією за часів адміністрації Обами. "Обама був занадто м'яким щодо Росії?" – написав він у Twitter.
Росія окупувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ.