"Інакше, ніж у 2008 році". Амбасадорка США заявила, що комюніке саміту НАТО у Вільнюсі щодо питання членства України відрізнятиметься від формулювань "Бухареста"

Комюніке саміту НАТО у Вільнюсі буде "не просто повторенням заяв у Бухаресті", зазначила Сміт
Фото: EPA
У підсумковій заяві саміту лідерів країн – членів НАТО у Вільнюсі буде відповідь на прагнення України щодо членства в Альянсі. Про це 7 липня на брифінгу заявила постпред США при НАТО амбасадорка Джуліанн Сміт, її цитує "Укрінформ".

Вона зазначила, що над змістом комюніке зараз працюють союзники по НАТО, документ іще опрацьовують.

"Але це буде не просто повторення заяв у Бухаресті, це буде інакше, ніж ми говорили у 2008 році", – підкреслила Сміт.

За її словами, якщо президент Володимир Зеленський приїде на саміт до Литви, то побачить потужну підтримку відносин між НАТО й Україною, а також цілий комплекс конкретних результатів, що "свідчитиме про довгострокову відданість Україні з боку НАТО".

Як зазначила постпред США, однією з головних тем саміту Альянсу у Вільнюсі, який відбудеться 11–12 липня, буде продовження підтримки України.

У декларації Бухарестського саміту НАТО, який відбувся у 2008 році, йдеться, що Альянс вітає євроатлантичні прагнення щодо членства в НАТО України та Грузії. Країни – члени Альянсу домовилися, що обидві держави стануть членами НАТО. "ПДЧ буде наступним кроком для України та Грузії на їхньому шляху до членства", – зазначили у документі. Однак Україна так і не одержала ПДЧ.

Колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер повідомляв, що Україна мала одержати план дій щодо членства в НАТО ще на саміті в Бухаресті, але союзники Сполучених Штатів по Альянсу побоювалися створення "автоматизму у напрямі до членства".

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано у Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.

1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Майбутній вступ України в НАТО підтримує 22 країни із 31, яка входить у блок, повідомили в Офісі президента України 6 липня.