Інавгурація Лукашенка стала можливою завдяки підтримці Путіна – депутат Європарламенту
Постійний доповідач Європарламенту щодо Білорусі Пятрас Ауштрявічюс вважає вступ на посаду президента Білорусі Олександра Лукашенка частиною домовленостей, яких досягли Лукашенко і президент Росії Володимир Путін під час зустрічі в Сочі.
Інавгурація Олександра Лукашенка, яка відбулася 23 вересня в Мінську, є частиною "сочинського плану". Таку думку 23 вересня у коментарі "Немецкой волне" висловив постійний доповідач Європарламенту щодо Білорусі Пятрас Ауштрявічюс.
"Те, про що домовилися [президент РФ Володимир Путін і Лукашенко в Сочі], досі тримають у таємниці від нас. Тільки завдяки підтримці Путіна Лукашенко зважився на інавгурацію, хоча народ його не прийняв і не вважає легітимним", – підкреслив Ауштрявічюс.
На його думку, у Путіна та Лукашенка є й інші домовленості, про які громадськість поки що не знає.
"Але те, що ці двоє людей вирішили і зараз реалізовують, не принесе нічого доброго ні Білорусі, ні Європі. Це наразить на небезпеку існування Білорусі, стабільність у Європі і регіональну безпеку", – упевнений Ауштрявічюс.
Він вважає, що настав час перейти від заяв до дій і запровадити санкції проти влади Білорусі. Список санкцій, за його словами, має очолити "уявний президент Білорусі, який вступив на посаду".
14 вересня в Сочі відбулися перемовини Путіна та Лукашенка. На них, зокрема, дійшли згоди щодо того, що Росія надасть Білорусі "в цей складний момент" кредит у розмірі $1,5 млрд.
Лукашенко обіймає посаду президента Білорусі з 1994 року. За офіційними даними, він переміг на виборах, які відбулися на початку серпня, набравши 80,1% голосів. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня в Палаці незалежності в Мінську провели церемонію інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонії не транслювали по телебаченню.
У координаційній раді білоруської опозиції інавгурацію назвали "жалюгідним цирком" і порівняли її зі "злодійською сходкою", а Тихановська, яка зараз перебуває в Литві, заявила, що вона – єдина лідерка Білорусі, обрана народом.
Після таємного вступу Лукашенка на посаду жителі Білорусі знову вийшли на протести. У Мінську проти протестувальнків міліція застосувала водомети.
Низка держав, зокрема Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив: "Інавгурація" Лукашенка не означає його визнання легітимним главою білоруської держави".