Індійські державні банки рекомендують НПЗ країни не купувати російської нафти дорожче від $60 за барель – ЗМІ
Один із керівників нафтопереробного заводу в Індії, який бере участь у пошуку фінансування для закупівель російської нафти, сказав Bloomberg, що банки повідомили індійським НПЗ, що не проводитимуть платежів за російську нафту, якщо її купили дорожче ніж $60 за барель.
State Bank of India і Bank of Baroda поки не відповіли на прохання агентства про коментарі. Bloomberg пише, що Індія (разом із Китаєм) після того, як більшість країн світу відмовилася від російської нафти, стала головним її покупцем. Країна скористалася зниженням цін і закупила рекордні обсяги нафти у країни-агресора, піднявши її не перше місце серед своїх постачальників.
За даними Bloomberg, індійські банки вимагають подробиць про ціни, щоб забезпечити їх зниження до $60 за барель або нижче. Отже, це звільняє країну від санкцій Європейського союзу, які забороняють використання морських перевезень, банківських операцій і страхування членами ЄС, пише агентство.
Це відбувається на тлі рішення ОПЕК+, яке, як зазначило Bloomberg, вразило ринки – експортери зненацька оголосили про скорочення видобутку нафти. Після цього рішення ціна нафти еталонної марки Brent зросла на 8%, пише ЗМІ. Зараз Brent на біржі ICE торгують на рівні $86,4 за барель.
Російською нафтою торгують нижче від Brent, але, якщо ця марка підніметься вище від $95 за барель, це підніме російську вище за граничний рівень, сказав співрозмовник Bloomberg.
Інший керівник нафтопереробного підприємства, розташованого в Мумбаї, заявив у розмові з агентством, що компанії можуть звернутися до інших індійських банків, "які не мають великого іноземного впливу і готові обробляти платежі, не боячись засмутити США".
Bloomberg прогнозує, що зростання цін на нафту може ускладнити підписання довгострокових договорів із російськими постачальниками, аналітикиня компанії Vortexa Ltd. Серена Вонг сказала агентству, що торгівля сирою нафтою за цінами, вищими за граничний рівень, може призвести до зменшення кількості танкерів, готових перевозити вантажі, і це призведе до скорочення російських постачань до Індії.
Контекст:
На початку грудня 2022 року країни – члени "Великої сімки" (Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США), а також Австралія і ЄС ввели обмеження цін на російську нафту, установивши максимальний рівень у розмірі $60 за барель. Із 5 лютого 2023 року ці країни ввели цінову стелю на російські нафтопродукти: $100 для дизельного палива і $45 – для різних мастил.
Через обмеження ціни на сиру нафту Росія втрачає $172 млн щодня, писало Bloomberg із посиланням на звіт Гельсінського центру досліджень енергетики й чистого повітря (CREA). Після того як обмеження поширилися і на нафтопродукти, РФ втрачатиме ще більше – $280 млн на день.
Росія є другим за величиною експортером нафти у світі після Саудівської Аравії. Але, за прогнозом Міжнародного енергетичного агентства (IEA), частка РФ на світовому енергетичному ринку до 2030 скоротиться з 20% до 13%. Отже, Кремль втратить приблизно $1 трлн експортних доходів, зазначала "Русская служба ВВС".