Іран оголосив про страту другого учасника акцій протесту й показав фото повішеного на автокрані photo icon

В Ірані повісили двох засуджених учасників протестів
Фото: EPA (архів)
12 грудня в Ірані публічно стратили через повішення другого засудженого за участь в антиурядових мітингах, його визнали винним у вбивстві двох силовиків. Про це повідомило іранське агентство IRNA.

Страченого звали Маджидрезою Рахнавардою, вирок йому ухвалив суд провінції Хорасан-Резаві "на підставі явного зізнання обвинуваченого й наявності дійсних документів у справі".

Іранські слідчі стверджують, що 17 листопада в місті Мешхеді Рахнаварда смертельно поранив ножем силовиків Хосейна Зейналзаде й Даніяла Резазаде.

Агентство Mizan, пов'язане із судовою владою Ірану, показало кілька фото (обережно, кадри можуть шокувати) з місця страти. На них чоловік висить на гаку автокрана.

Влада країни стверджує також, що експертиза визнала Рахнаварду осудним, а сам він зізнався у скоєному. 

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International засудила страту Рахнаварди.

"Судова система Ірану є інструментом репресій, що відправляє людей на шибеницю, щоб сіяти страх і мститися протестувальникам",  заявили правозахисники.

Першу публічну страту учасника акцій протесту в Ірані провели 8 грудня нібито за поранення члена Сил спротиву "Басидж" – добровольчого воєнізованого формування, що часто використовують для придушення протестів.

Контекст:

З вересня в Ірані тривають масові протести через смерть 22-річної Махси (Джини) Аміні із Саккеза (Курдистан). 13 вересня вона приїхала до Тегерана із сім'єю, її затримали за нібито неправильне носіння хіджабу. Родичам сказали, що її відпустять після "сеансу перевиховання".

За словами свідків, Аміні побили у фургоні для затриманих, а за три дні після затримання вона померла. Поліція факт побиття заперечує, заявляючи, що студентка померла від серцевого нападу. 17 вересня Аміні поховали.

Після її смерті почалися протести проти обмежень свобод в Ірані, зокрема жорсткі правила носіння одягу. Мітинги охопили більшість провінцій Ірану. За оцінкою Reuters, це наймасовіші мітинги із 2019 року, коли в Ірані відбувалися протести через ціни на пальне. Тоді під час придушення мітингів було вбито, за даними агентства, приблизно 1500 осіб.

За даними правозахисників HRANA станом на 12 грудня, на нинішніх протестах загинуло вже 488 людей, 68 із них – діти. Під арешти потрапило понад 18 тис. людей. Amnesty International повідомила, що страта загрожує щонайменше 11 протестувальникам.