Іран розпочав збагачення урану на центрифугах нового покоління на підземному заводі в Натанзі – Reuters
У листопаді 2020 року на підземному ядерному об'єкті в районі міста Натанз розпочали збагачення урану на центрифугах нового покоління. Про це 8 березня повідомило агентство Reuters, посилаючись на доповідь Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
У матеріалі вказано, що йдеться про газову центрифугу IR-2m, яка "набагато ефективніша" від центрифуги першого покоління IR-1, дозволеної для використання ядерною угодою, підписаною 2015 року між Іраном і Німеччиною, Францією, Великобританією, Китаєм, Росією, Сполученими Штатами.
Це рішення є черговим порушенням угоди, Іран прискорює темпи порушення умов угоди, підкреслюють у звіті.
7 березня МАГАТЕ підтвердило, що Іран на заводі зі збагачення урану в Натанзі почав подавання фториду урану в третій каскад центрифуг. На об'єкті побудували четвертий каскад центрифуг і продовжують монтування п'ятого, подавання сировини туди не розпочинали. У планах будівництво шостого каскаду.
За даними агентства, зараз Іран використовує 522 центрифуги IR-2m на заводі в Натанзі для збагачення урану до рівня 5%. Це більше дозволеного угодою рівня в 3,67%, але менше, ніж показник, якого Іран досягає на підземному заводі Фордо, зауважило Reuters.
У заяві верховного представника ЄС із зовнішньої політики і безпеки Жозепа Борреля від 11 січня йшлося про те, що Іран розпочав збагачення урану на рівні 20% на заводі Фордо.
Рада Безпеки ООН 20 липня 2015 року схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить із СВПД щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження пошуків у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою з Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм та Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня 2018 року Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада. 8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань щодо ядерної угоди. 1 липня стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, установлений положеннями СВПД.
У вересні 2020 року в МАГАТЕ підтвердили, що Іран розпочав збагачення урану, порушивши умови ядерної угоди зі світовими державами. У листопаді в організації повідомили, що іранські запаси урану вже удванадцятеро перевищують поріг, установлений ядерною угодою.