Якщо Молдова не хоче бути узбіччям Європи, треба менше боятися Росії – заступник генсека НАТО

Джоане: Якщо вони хочуть і далі жити у злиднях, бути найбіднішою країною в Європі, то вихід простий залишатися у сфері впливу Росії
Фото: EPA
Якщо Молдова хоче приєднатися до Євросоюзу, їй час зробити вибір і менше боятися реакції Росії. Про це 4 березня заявив заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане в ефірі телеканала Prima TV, повідомило видання News.ro.

Він визнав, що Росія "чинить величезний тиск на Молдову на всіх фронтах". За оцінкою Джоане, хоча у Молдові немає "гарячої війни", як в Україні, там відбувається "максимально гібридна війна проти Республіки Молдова".

Однак Джоане наголосив, що "можливість перестати бути узбіччям Європи випадає [країнам] раз на кілька поколінь".

"Зараз саме час. Якщо вони хочуть залишитися там, це їхнє рішення. Але якщо вони хочуть іти з нами в Європу, з нами в демократичний і цивілізований і щасливіший світ, час робити вибір. І їм потрібно менше боятися Росії, бо Росія ледве справляється з Україною. Я не думаю, що зараз є воєнний ризик для Республіки Молдова", – цитує його видання.

На його думку, у жителів Молдови була ілюзія протягом останніх 30 років, що, "якщо вони називають себе нейтральними, вони захищені від проблем". Однак, наголосив заступник генсека НАТО, це не так. Він звернувся до всіх громадян Молдови, незалежно від етнічної належності, "чи то росіяни, українці, гагаузи або хай хто там є", і заявив, що в них немає шансів на хоч трохи задовільне життя, якщо вони залишаються в сірій зоні.

"А якщо вони хочуть і далі жити в злиднях, бути найбіднішою країною в Європі, то вихід простий – залишатися у сфері впливу Росії", – наголосив Джоане.

На запитання, чи вважає він за можливе об'єднання Румунії й Молдови, заступник генсека НАТО відповів, що не може коментувати такі речі як офіційна особа, оскільки його слова "інтерпретують по-різному". "Але я вірю, що доля Молдови – європейська", – сказав він.

Контекст:

Молдова перебуває у СНД із 1994 року. Водночас країна розвиває відносини з Євросоюзом і з червня 2022 року є кандидатом на членство в ЄС.

Президентка Молдови Мая Санду неодноразово наголошувала на потребі вивести російські війська з території країни. 30 листопада 2020 року вона заявила, що у Придністров'ї перебуває оперативна група військ РФ, на розміщення якої не було домовленості з Молдовою, і запропонувала замінити російських військових цивільною місією під егідою ОБСЄ.

У вересні 2022 року Санду заявила, що незаконна присутність військ РФ у Придністровському регіоні збільшує ризики для безпеки Молдови. НАТО нарощує допомогу Молдові на тлі загрози з Росії, сказала Санду в грудні.

19 грудня 2022 року глава Служби інформації та безпеки Молдови Александру Мустяце заявив, що Росія, яка в лютому здійснила повномасштабний напад на Україну, також планує вторгнення в Молдову 2023 року, але реалізація такого сценарію залежить від розвитку війни в Україні.

9 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, виступаючи на спеціальному засіданні Європейської ради, що українська розвідка перехопила російські документи, які свідчать про плани дестабілізувати ситуацію в Молдові. 10 лютого молдовські спецслужби підтвердили, що вивчають інформацію українських колег.

Санду заявила 13 лютого, що Росія планує здійснити держпереворот у Молдові із захопленням заручників.

23 лютого міноборони Росії двічі на день заявляло, що Україна нібито готує збройну провокацію проти Придністров'я, "яку здійснять підрозділи ЗСУ". Дезінформацію росіян 24 лютого спростували у міноборони Молдови.

28 лютого у Кишиневі відбулися антиурядові акції протесту. За даними ЗМІ, мітингувальників туди привезли автобусами, багато хто з них розмовляв російською.