ЄС і США хочуть притягнути Лукашенка до відповідальності за примусове приземлення літака Ryanair

ЄС і США підтримують народ Білорусі та його вимоги в дотриманні прав людини
Фото: depositphotos.com
Європейський союз і США планують притягнути владу Білорусі до відповідальності за примусове приземлення в Мінську пасажирського літака Ryanаir. Про це йдеться у спільному комюніке за підсумками саміту ЄС – США, опублікованому 15 червня на сайті Ради Європи.

У документі зазначили, що ЄС і США підтримують народ Білорусі та його вимоги в дотриманні прав людини.

"Ми сповнені рішучості притягнути режим [Олександра] Лукашенка [який вважає себе президентом] до відповідальності за ескалацію нападів на права людини й основні свободи, за загрозу безпеці польотів унаслідок безпрецедентного і неприйнятного примусового відхилення пасажирського літака ЄС під неправдивим приводом і подальшого арешту журналіста в межах нападу на опозицію і свободу преси, що триває", – ідеться в комюніке.

Контекст:

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив екстрене приземлення в Мінську нібито через повідомлення про замінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який перебуває при владі в Білорусі, було піднято винищувач білоруських ВПС.

У МЗС України 28 травня повідомляли, що Україні та країнам-партнерам не надходило повідомлень про замінування літака.

Лукашенко заявляв, що завданням винищувача було забезпечення зв'язку і виведення пасажирського літака на приземлення "у випадку критичної ситуації".

У збройних силах Білорусі й далі стверджують, що перехоплення літака Ryanair і його примусового приземлення нібито не було, а командиру повітряного судна нібито дали не наказ приземлятися в Мінську, а тільки рекомендації.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу і Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО в Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.

Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України із 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а із 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.