ЄС профінансує створення і роботу порталу Big Recovery Portal для контролю витрат на відновлення України

ЄС створить незалежний від уряду моніторинг видатків бюджетних і донорських коштів
Фото: ЕРА

Європейський союз виділив кошти на створення і функціонування онлайн-порталу Big Recovery Portal для контролю за використанням міжнародної допомоги на відновлення України. Про це 17 липня поінформувало представництво ЄС в Україні.

За його даними, роботу над проєктом уже розпочали Центр економічної стратегії, Інститут економічних і політичних досліджень та ГО "Технології прогресу". Результатом має стати створення системи незалежного від уряду моніторингу видатків бюджетних і донорських коштів.

Онлайн-платформа Вig Recovery Portal, яку зараз розробляють, дасть змогу:

  • вести відкриту базу проєктів відновлення, що їх реалізують держава, громади, донори та благодійники;
  • моніторити витрати на ці проєкти з відкритих джерел;
  • аналізувати пріоритетність і доцільність проєктів, їх ризики й імовірні недоліки;
  • залучати активних громадян і громадські організації до моніторингу конкретних проєктів відновлення через механізм зворотного зв'язку.

У представництві ЄС зазначили, що новий портал взаємодіятиме із цифровою екосистемою відновлення DREAM, над якою працює Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури разом із коаліцією RISE. Також Big Recovery Portal буде інтегровано із системою е-закупівель Prozzoro, базою даних зруйнованих під час російської агресії об'єктів damaged.in.ua та іншими джерелами відкритих даних, ідеться в повідомленні.

Контекст:

Згідно з розрахунками Світового банку, озвученими в березні, для повоєнного відновлення і реконструкції Україні необхідно щонайменше $411 млрд.

4 липня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що одним із трьох завдань українського уряду є швидке відновлення України від наслідків вторгнення країни-агресора Росії.

В Офісі президента 12 липня повідомили, що зараз збитки, яких Україна зазнала внаслідок російської агресії, оцінюють уже в $750 млрд. В ОП пояснили, що проєктний офіс "Великого будівництва" та обласні військові адміністрації розробили план швидкого відновлення України (Fast Recovery Plan). Він передбачає оперативне відновлення критично важливої інфраструктури та житла на деокупованих територіях. Загальний бюджет Fast Recovery Plan становить приблизно $17,4 млрд.

15 липня міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив, що з усіх фінансових зобов'язань партнерів України лише $3,87 млрд відповідають завданням швидкого відновлення країни. Загальну потребу в коштах на термінове відновлення сьогодні оцінюють у $14,1 млрд, сказав він.