Європарламент: Угорщину не можна вважати повноправною демократією, у країні – гібридний режим автократії
Як ідеться у повідомленні, парламент засуджує "навмисні та систематичні зусилля угорського уряду" щодо підриву європейських цінностей. Депутати парламенту вважають, що в Угорщині утворився "гібридний режим виборчої автократії" – конституційної системи, за якої вибори відбуваються, але немає поваги до демократичних норм і стандартів. Тому країну не можна вважати "повноправною демократією".
Як зазначили у пресслужбі, ситуація в Угорщині щодо дотримання цінностей союзу ще більше погіршилася з 2018 року, коли Європарламент порушував схоже питання.
"Висновки доповіді зрозумілі і безповоротні: Угорщина не є демократією. Для парламенту як ніколи важливо було зайняти таку позицію з огляду на тривожні темпи відступу від верховенства закону в Угорщині", – заявила доповідачка щодо ситуації в Угорщині Гвендолін Дельбос-Корфілд.
Євродепутати назвали кілька основних галузей, у яких дії угорської влади призводять до серйозного занепокоєння: функціонування конституційної та виборчої систем, незалежність судової влади, корупція, обмеження діяльності засобів масової інформації, дотримання прав національних меншин, ЛГБТ, мігрантів.
За звіт проголосувало 433 депутати, 123 були проти, 28 – утрималися.
Депутати Європарламенту наголосили, що норми права ЄС "не вимагають одностайності серед держав-членів для виявлення явного ризику серйозного порушення цінностей ЄС, а також для видання конкретних рекомендацій і строків". Тому депутати Європарламенту закликали Європейську комісію "повною мірою" використовувати всі наявні в її розпорядженні інструменти впливу на країну, зокрема регулювання бюджетних умов.
Euronews зазначив, що це перший випадок, коли інститут ЄС заявив, що держава-член не є справжньою демократією, а це необхідна умова для вступу у блок.
Контекст:
Politico нагадало, що Європарламент упродовж тривалого часу критикує стан угорської демократії.
У 2013 році євродепутати ухвалили так званий звіт Тавареша (його було названо на честь депутата Європарламенту від Португалії Руї Тавареша), у якому йшлося про ризики для незалежності судової системи Угорщини, свободи ЗМІ, виборчої системи, свободи віросповідання і прав меншин.
У 2018 році Європарламент затвердив резолюцію із закликом до Ради Європейського союзу застосувати проти Угорщини ст. 7 Договору про Євросоюз, яка передбачає обмеження члена союзу в деяких правах, зокрема, права голосу в Раді ЄС. ЗМІ назвали цей крок історичним. Але, як зазначило Politico, процес "застопорився" у Раді ЄС.
У квітні Єврокомісія запустила дисциплінарну процедуру щодо Угорщини через відмову від демократичних цінностей. Механізм дає змогу скоротити виплати країні з бюджету ЄС. Єврокомісар із бюджету Йоганнес Ган запропонував урізати фінансування Угорщини на 70%, якщо країна не вживе необхідних заходів для зміцнення демократичних стандартів і ефективної боротьби з корупцією. Остаточне рішення буде ухвалено 18 вересня.
Euronews нагадав, що Угорщина щороку отримує понад €6 млрд із фондів ЄС. Крім того, країна розраховує отримати €5,8 млрд на відновлення після пандемії COVID-19 (вона залишається єдиним членом ЄС, який не має затвердженого плану). Єврокомісія готова виділити ці гроші лише в обмін на реформи.