Європарламент закликав Грузію наново провести вибори

У ЄС не визнають результатів виборів до грузинського парламенту
Фото: EPA

Через суттєві порушення депутати Європарламенту відкидають результати нещодавніх парламентських виборів у Грузії й закликають провести їх повторно протягом року. Відповідну резолюцію ухвалили 28 листопада, повідомляє сайт Європарламенту.

У резолюції йдеться, що парламентські вибори 26 жовтня в Грузії не були ні вільними, ні справедливими, а стали ще одним виявом подальшого відкату країни від демократії, за який повністю відповідальна керівна партія "Грузинська мрія".

Депутати Європарламенту засуджують численні й серйозні порушення на виборах, включно із задокументованими випадками залякування виборців, маніпулюванням голосами, втручанням у діяльність спостерігачів за виборами та ЗМІ, а також повідомленнями про маніпуляції з використанням електронних машин для голосування. Результати голосування, які оголосила Центральна виборча комісія країни, "не є надійним відображенням волі грузинського народу", ідеться в документі. Депутати Європарламенту закликають, щоб вибори провели повторно протягом року під ретельним міжнародним контролем і з незалежною виборчою адміністрацією.

Також наголошують, що ЄС має запровадити санкції й обмежити офіційні контакти з урядом Грузії.

Депутати пропонують, щоб ЄС і його держави-члени запровадили персональні санкції щодо посадових осіб і політичних лідерів у Грузії, які відповідальні за відхід від демократії, порушення виборчих законів і стандартів та зловживання державними інституціями. До них належать прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе, мер Тбілісі й генеральний секретар керівної партії "Грузинська мрія" Каха Каладзе, спікер грузинського парламенту Шалва Папуашвілі й колишній прем'єр-міністр та олігарх Бідзіна Іванішвілі.

Європарламент також засудив систематичне втручання країни-агресора Росії в демократичні процеси Грузії через дезінформацію. Як приклад наводять поширення неправдивої інформації про те, що опозиція Грузії нібито втягне країну у війну з Росією за наказом Заходу. Депутати Європарламенту заявили, що політика, яку проводить "Грузинська мрія", несумісна з євроатлантичною інтеграцією Грузії.

Резолюцію ухвалили 444 голосами за, 72 проти, 82 утрималися.

Контекст:

Міжнародні спостерігачі зафіксували низку порушень на виборах у Грузії, які відбулися 26 жовтня. Серед них – залякування виборців і використання адмінресурсу. Європейська комісія заявила, що вибори провели з порушеннями таємниці голосування і низкою процедурних невідповідностей.

27 жовтня Зурабішвілі назвала парламентські вибори у Грузії новою формою гібридної війни РФ, випробуваною на грузинському народі. Вона заявила про фальсифікацію та сказала, що не визнає офіційних результатів голосування. 28 жовтня у Тбілісі провели масштабну акцію протесту, на якій опозиція висунула вимогу проведення повторних виборів, усі чотири опозиційні партії, які пройшли п'ятивідсотковий бар'єр, не визнали легітимності нового парламенту. Зурабішвілі брала участь у мітингу.

Прокуратура Грузії на підставі звернення ЦВК заявила 30 жовтня про початок розслідування ймовірних фальсифікацій під час парламентських виборів і викликала на допит Зурабішвілі. Президентка Грузії заявила, що не має наміру туди йти.

У Грузії опозиція відмовляється від мандатів у парламенті, протестуючи проти фальсифікацій під час виборів. 15 листопада у Грузії почалися протести студентів через підсумки парламентських виборів у країні.