Європейські посли у Грузії виступили з демаршем у зв'язку з відновленням прямого авіасполучення із РФ
27 послів країн Євросоюзу у Грузії й посол ЄС Павел Герчинський виступили з демаршем у зв'язку з відновленням прямого авіасполучення Грузії із РФ. Про це повідомляє Sova.
За даними видання, 29 травня делегація послів зустрілася із представниками парламенту й уряду країни. Після зустрічі віцепрем'єр Леван Давіташвілі заявив, що відбувся "відкритий діалог", а також попросив ураховувати, що Грузія розташована в безпосередній близькості від країни-агресора, пише Sova news.
"Ви знаєте, що країни ЄС висловили свої позиції щодо відновлення авіасполучення між Грузією та РФ. Ми обговорили геополітичну ситуацію загалом. Наголосили, що становище, у якому опинилася Грузія, не можна розглядати в контексті становища інших країн. Грузія наразі в особливо складній ситуації: у нас прямий кордон із РФ і 20% територій окуповані, тому контекст Грузії відрізняється від контексту країн – членів ЄС, і про це ми говорили відкрито", – сказав він.
Представник уряду запевнив, що після рішення президента РФ Володимира Путіна відкрити пряме авіасполучення Тбілісі працює над посиленням прикордонного й митного контролю в аеропортах, куди прилітають літаки із РФ.
"Грузія в аспекті виконання санкцій є надійним міжнародним партнером. І з нашого боку є готовність збільшити митні можливості – виконувати санкції на такому самому найвищому рівні, як і на КПП "Ларс". У цих аеропортах здійснюватимуть додатковий митний контроль", – додав Давіташвілі.
Посол Герчинський, коментуючи підсумки зустрічі, заявив, що він почув від влади Грузії "старі аргументи". За його словами, рішення про прямі польоти ухвалювала Москва, але його здійснення потребувало згоди Тбілісі, цитує його слова Sova news.
"Це суперечить рішенню країн Євросоюзу не здійснювати польотів до Росії і щоб літаки з Росії не літали над територією країн ЄС. Це суперечить схваленому ЄС рішенню про ізоляцію РФ і збільшення тиску на Росію, щоб вона змінила свою поведінку", – наголосив посол.
Контекст:
10 травня Путін підписав укази про скасування візового режиму для громадян Грузії і дозвіл прямого авіасполучення із цією країною з 15 травня. Міністерство закордонних справ Росії також відкликало рекомендацію для росіян утриматися від поїздок до Грузії. Виконувати прямі авіарейси до Росії й назад почали російська авіакомпанія "Азимут" і грузинська Georgian Airways.
10 травня президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що країна має ввести для громадян Росії обмеження на безвізове перебування терміном 90 днів. Вона назвала кроки Кремля "провокацією", яка має компенсувати провал і поразку, яких Росія зазнає у війні з Україною.
Понад 100 неурядових організацій звинуватили грузинську владу в саботажі набуття статусу кандидата на вступ до Євросоюзу через поновлення авіасполучення із РФ. Відповідну заяву під назвою "Російський літак не сяде в ЄС" 18 травня опублікувала Transparency International Georgia.
25 травня очільник Georgian Airways Тамаз Гаїашвілі заявив, що компанія готує для росіян транзитні рейси до країн Європи через Тбілісі.
Виступаючи 26 травня на урочистостях до Дня незалежності країни у Тбілісі, Зурабішвілі назвала образливою вигоду, яку Грузія матиме від відновлення прямого авіасполучення з Росією.