Євросоюз домовився ввести санкції проти білоруських чиновників. Лукашенка у списку, ймовірно, не буде
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що остаточний перелік білоруських чиновників, проти яких введуть санкції за фальсифікацію результатів президентських виборів і репресії проти мітингувальників, узгодять найближчим часом. Глава МЗС Чехії Томаш Петржичек висловив упевненість, що чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко має бути у списку санкцій.
Міністри закордонних справ країн Євросоюзу на зустрічі 28 серпня досягли принципової згоди щодо введення санкцій проти високопосадовців Білорусі, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильство щодо демонстрантів. Про це на брифінгу за підсумками зустрічі заявив високий представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, повідомляють на сайті Європейської служби зовнішніх зв'язків.
"Міністри досягли політичної згоди визначити перелік осіб, відповідальних за фальсифікацію виборів у Білорусі та подальші репресії [проти мітингувальників], у межах наявного режиму санкцій щодо Білорусі. У цей перелік мають входити високопосадовці", – зазначив він.
Боррель додав, що докладний список санкцій і необхідні рішення щодо введення санкцій "підготують профільні робочі групи Ради ЄС найближчими днями".
Він заявив, що поки не може назвати імен і точної кількості фігурантів списку.
"По-перше, тому що цю інформацію потрібно захищати доти, доки санкцій не ухвалять і вони не набудуть чинності. Щоб накласти санкції на кого-небудь, ви маєте надати докази, які можуть використати в [Європейському] суді. У деяких випадках докази очевидні, а в інших їх необхідно зібрати. Держави – члени [ЄС] усе ще називають імена", – зазначив Боррель.
За його словами, початковий список складався із 12 прізвищ. Згодом його розширили – наразі у ньому приблизно 20 чиновників. Глава європейської дипломатії не відкинув, що у фінальному варіанті буде більше прізвищ, відмовившись водночас сказати, чи буде у санкційному переліку чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко.
Міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде в коментарі "Радіо Свобода" заявила, що санкції введуть "проти осіб високого політичного рівня", але не "найвищого".
Як пише "Немецкая волна", прихильники жорсткої лінії стосовно Білорусі, зокрема країни Балтії, розчаровані ймовірною відсутністю Лукашенка у списку. Глава МЗС Литви Лінас Лінкявічюс назвав рішення країн ЄС "занадто символічним". "Цього безумовно недостатньо. Це не можна назвати серйозною реакцією", – підкреслив він.
Водночас глава МЗС Чехії Томаш Петржичек висловив упевненість, що "Лукашенко має бути у санкційному списку".
"Це тільки питання часу – буде він у першій редакції чи в наступній, якщо ми не побачимо жодних позитивних зрушень у Білорусі. Поки список остаточно не визначено, його досі розробляють робочі групи. Поки в ньому приблизно 20 осіб, але якісь імена ще можуть додати", – сказав він.
Чеський міністр заявив, що на узгодження списку в європейських чиновників є тиждень.
Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента, які тривали з 4-го до 9 серпня, сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль та водометів. За час протестів затримали понад 7 тис. демонстрантів (багатьох із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Боррель від імені Євросоюзу 11 серпня заявляв, що вибори в Білорусі "не були ані вільними, ані справедливими", а влада застосувала "непропорційне і неприйнятне насильство" до протестувальників.