Євросоюз обговорить із новою владою Сирії закриття російських військових баз на Близькому Сході – Politico
Європейський союз обговорить із новою владою Сирії можливість закриття російських військових баз у Тартусі й Хмеймімі. Про це після зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі 16 грудня заявила віцепрезидентка Єврокомісії, висока представниця ЄС Кая Каллас, пише Politico.
За її словами, багато міністрів закордонних справ переконані, що Сирія має позбутися "російського впливу" і що для нового керівництва країни "це має бути умовою".
"Це база, де вони також ведуть свою діяльність щодо Африки та південних сусідів. Це, безумовно, викликає занепокоєння щодо європейської безпеки. Ми порушимо це питання перед керівництвом, коли в нас будуть зустрічі", – заявила Каллас, анонсуючи майбутню розмову між ЄС і повстанцями, які скинули режим президента Сирії Башара Асада.
Перед тим як Євросоюз офіційно визнає або встановить офіційні дипломатичні відносини з новою владою Сирії, вона має виконати низку умов. Відносини з урядом Асада ЄС зупинив раніше, ідеться в повідомленні.
Контекст:
Воєнний конфлікт у Сирії триває з 2011 року. У бойових діях у різний час брали участь урядові сирійські війська, опозиційні сили, радикальні ісламісти, курди, бойовики "Ісламської держави", а також збройні сили РФ, США, Ірану й Туреччини.
Наприкінці листопада 2024 року опозиційні до Асада угруповання почали наступ на Алеппо, друге за величиною місто Сирії, яке контролювали урядові війська з 2016 року. А вже 8 грудня сирійські повстанці заявили про звільнення від режиму президента Башара Асада столиці Сирії Дамаска.
Сам Асад утік. 8 грудня у РФ заявили, що він перебуває на російській території. Цього самого дня Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що російські військові виводять свої кораблі з бази в Тартусі й перекидають залишки озброєння літаками із Хмейміма.
Українська розвідка 10 грудня інформувала, що російські військові тікають із Сирії. У ГУР припускали, що влада РФ розраховує на домовленості з антиурядовими силами Сирії щодо безперешкодного виходу з країни.
12 грудня агентство Bloomberg, посилаючись на ознайомлені із цим питанням анонімні джерела повідомляло, що після падіння режиму Асада Росія наближається до домовленостей з новим керівництвом країни щодо збереження своїх головних військових баз на Близькому Сході. База в Тартусі є єдиним хабом РФ у Середземному морі, а аеродром у Хмеймімі потрібний їй для проведення операцій в Африці.
15 грудня агентство Reuters повідомляло, що країна-агресор РФ почала виводити свої війська із Сирії, зокрема з лінії фронту на півночі країни і з постів у Алавітських горах, однак повністю не покидає двох своїх головних баз у Сирії.