Євросоюз продовжить заборону на експорт вакцин проти COVID-19 до кінця червня – Politico
Країни Євросоюзу домовилися про продовження контролю експорту вакцин проти коронавірусу до кінця червня. Про це повідомили кілька дипломатів і посадовців із Євросоюзу в коментарі Politico 10 березня.
Відповідно до схеми дозволу на експорт, введеної в січні, ЄС доручив митним органам блокувати весь експорт вакцин проти COVID-19 приблизно у 100 країн світу, якщо вони не отримають дозволу на експорт від національних урядів країн ЄС. Спочатку ця схема діяла до кінця березня, писало видання.
Обмеження стосуються багатьох країн, таких як Великобританія, США, Канада та Австралія, які імпортували вакцини з ЄС. Євросоюз переважно дозволяв постачання вакцини, зокрема експорт вакцини Pfizer/BioNTech. Однак Італія на початку березня за рішенням Єврокомісії заблокувала постачання в Австралію приблизно 250 тис. доз вакцини від AstraZeneca, зазначило Politico.
ЄС зробив виняток для своїх близьких партнерів, таких як Норвегія, Швейцарія, Ліхтенштейн та Ісландія, а також Західних Балкан, країн Північної Африки та інших середземноморських країн (Ліван та Ізраїль), а також бідних країн з ініціативи COVAX.
Європейська комісія 29 січня ввела в дію механізм, що вимагає дозволу країн – членів Євросоюзу для експорту вакцин проти коронавірусу у треті країни. Спочатку новий механізм мав діяти із 30 січня до 31 березня 2021 року.
Експортний контроль зобов'язує фармацевтичні компанії заздалегідь повідомляти національні органи влади про кількість і призначення вакцин, зазначає агентство Bloomberg. ЄС вдався до такого кроку, щоб упоратися з дефіцитом вакцин проти коронавірусу на тлі конфлікту із британсько-шведською фармацевтичною компанією AstraZeneca.
Масова вакцинація проти коронавірусу у країнах Європейського союзу офіційно стартувала 27 грудня 2020 року, людей почали вакцинувати препаратом Pfizer/BioNTech. Цю вакцину схвалив регулятор ЄС.
Зараз у ЄС вакцинують проти коронавірусу також препаратами виробництва Moderna. Третім дозволеним препаратом стала вакцина від AstraZeneca. Ця компанія має намір доставити Євросоюзу в першому кварталі 40 млн доз вакцини проти коронавірусу.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.