Євросоюз уперше допустив треті країни до спільного оборонного проєкту

Боррель заявив, що США, Канада й Норвегія зроблять внесок у покращення військової мобільності ЄС
Фото: EPA

Європейська рада схвалила участь Канади, Норвегії та США в оборонному проєкті Євросоюзу PESCO Military Mobility. Про це повідомив сайт Європейської ради 6 травня.

Канада, Норвегія і Сполучені Штати – перші країни, що не входять у ЄС, які запросять для участі у проєкті PESCO, уточнили в релізі.

"Їхній досвід зробить вклад у проєкт, а заразом і в покращення військової мобільності всередині та за межами ЄС. Це сфера спільного пріоритету і спільних інтересів у наших трансатлантичних відносинах. Це зробить оборону ЄС ефективнішою і сприятиме зміцненню нашої безпеки", – прокоментував високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель.

У пресслужбі Європейської ради додали, що PESCO – стратегічна платформа, яка забезпечує швидке і безперешкодне переміщення військового персоналу територією ЄС.

5 листопада 2020 року Єврорада ухвалила рішення, яке встановлює загальні умови, за яких треті країни може бути запрошено для участі в окремих проєктах PESCO.

Контекст:

Лідери країн Євросоюзу на саміті в Брюсселі у грудні 2017 року офіційно затвердили рішення про запуск нової програми у сфері оборони PESCO (Permanent Structured Cooperation, "Постійне структурне співробітництво"). Вони постановили прискорити роботу над Європейським фондом оборони й ухвалити 2018 року Європейську програму оборонного промислового розвитку, щоб почати фінансування PESCO.

У програмі бере участь 25 країн. Вона передбачає тіснішу співпрацю у сфері безпеки й оборони між країнами ЄС, дає змогу розвивати спільні оборонні можливості й інвестувати у спільні проєкти. Також вона передбачає підвищення оперативної готовності національних збройних сил.