Співробітники ФСБ можуть бути причетними до ще одного замаху і двох смертей політиків у Росії – Bellingcat
Головний розслідувач міжнародної дослідницької організації Bellingcat Христо Грозєв заявив, що дані про переміщення співробітників ФСБ, які, імовірно, отруїли російського опозиціонера Олексія Навального, можуть свідчити про їхню причетність до смерті російських опозиційних політиків Тимура Куашева і Микити Ісаєва, а також отруєння політика Володимира Кара-Мурзи – молодшого.
Міжнародна дослідницька організація Bellingcat розслідує можливу причетність ймовірних співробітників ФСБ РФ, підозрюваних в отруєнні російського опозиціонера Олексія Навального, до ще кількох смертей і замаху на життя. Підозри ґрунтуються на даних про переміщення співробітників силового відомства. Про б це 5 січня "Дождю" розповів головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв.
Смерті російського журналіста, правозахисника і члена російської партії "Яблоко" Тимура Куашева та лідера суспільно-політичного руху "Новая Россия" Микити Ісаєва, а також отруєння політика Володимира Кара-Мурзи – молодшого мають певні елементи збігів, які потребують додаткового розслідування, розповів він.
"Ці збіги – одні з тих, які ми розслідуємо дуже докладно", – розповів журналіст.
За словами Грозєва, є свідчення, які дають змогу припустити, що ймовірна група із ФСБ брала участь в операції на Північному Кавказі, у межах якої могла вбивати місцевих політиків та журналістів.
"Хочу сказати, що в нас є алгоритм, який дає змогу виявити поріг, вище за який уже не можна називати це просто випадковостями та збігами. Але цей алгоритм є тільки на подорожі, він ґрунтується на поїздках – він потребує щонайменше трьох таких поїздок. І за деякими щодо цих людей, яких ви назвали [Куашев, Ісаєв і Кара-Мурза], є вже три поїздки", – додав він.
Кара-Мурзу отруювали двічі – 26 травня 2015 року і 2 лютого 2017-го. В обох випадках московські лікарі поставили йому діагноз "токсичний вплив неуточненої речовини". Перше отруєння сталося за три місяці після вбивства найближчого соратника і друга Кара-Мурзи – молодшого, хрещеного його дочки, опозиціонера Бориса Нємцова. Обидва активно просували у США "акт Магнітського" – закон, який вводить персональні санкції щодо осіб, відповідальних за порушення прав людини та принципу верховенства права в Росії, котрий боляче вдарив по путінській чиновницькій "еліті".
За інформацією "Кавказ.Реалии", Куашева виявили мертвим 1 серпня 2014 року в місті Нальчику Кабардино-Балкарської Республіки. Йому було 27 років. Під лівим оком у померлого виявили синець, а в частині лівої пахвової западини – слід від уколу, що дало підстави наполягати на насильницькому характері його смерті. Внутрішніх ушкоджень виявлено не було, і експерти припустили, що причина смерті – отруєння невідомою речовиною. Офіційною причиною смерті Куашева було вказано гостру коронарну недостатність, яка виникла на тлі невідомої вірусної інфекції. Родичі та близькі загиблого оскаржують цей висновок і наполягають на тому, що Куашева було вбито.
Ісаєв помер 16 листопада 2019 року в поїзді, коли повертався до Москви з робочої поїздки в Тамбов, повідомило РБК. За інформацією Telegram-каналу Mash, він почувався зле, йому викликали "швидку". Медики, які прибули, не змогли його врятувати.
Навального отруїли 20 серпня 2020 року. Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську через погіршення стану політика. 22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте". Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який взяли у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції. Навальний був у комі 18 днів. 22 вересня політика виписали із клініки, він проходить реабілітацію.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
14 грудня було оприлюднено розслідування Bellingcat, The Insider, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла в Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга протягом двох місяців спроба отруєння – під час першої, у липні 2020-го, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, у якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.
21 грудня Навальний оприлюднив відео, як він телефонував імовірному співробітнику ФСБ, члену групи отруйників Костянтинові Кудрявцеву. Політик відрекомендувався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева і "попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству". Співрозмовник Навального підтвердив факт проведення операції і сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на його білизну. У ФСБ назвали підробкою розмову Навального з імовірним отруйником.
1 січня 2021 року Грозєв заявив, що інформація про пересування групи співробітників ФСБ, яка, імовірно, отруїла Навального, дає підстави вважати, що ці люди причетні до інших аналогічних операцій.