Казахстанський бізнесмен Джакішев: Путін, підвищуючи голос, почав наїжджати на мене. Але мені було фіолетово. Я повернувся до Назарбаєва: "У нас відносини – старший-молодший брат? Чи рівноправні?"
За словами Джакішева, у той час (приблизно 2005–2008 роки) Казахстан домовлявся з РФ про співпрацю. Планували, що Казахстан надасть Росії частки у спільних підприємствах з видобування урану, а росіяни на цю ж суму за грошима у прибутках нададуть частку в збагачувальних підприємствах.
"Росіяни раптом вирішили трохи обійти нас... Перший скандал був, коли я приїхав, пам'ятаю, до Санкт-Петербурга і до мене приїхали в готель [у той період – глава "Росатома" Сергій] Кирієнко і [його радник, ексглава "Техснабэкспорта" Володимир] Смирнов. І вони почали мені говорити, що "ось швидко завтра підписуймо угоду". Приносять угоду. Я починаю дивитися, і там написано, що ми передаємо і створюємо спільне підприємство з видобування урану, а Росія розгляне можливість того, що вони нас пустять на заводи зі збагачення. Я сказав: "Я цього підписувати не буду", – зазначив Джакішев.
Тоді в розмові він підкреслив, що якщо Росія "розглядає можливість", то й Казахстан "розглядатиме", а якщо йдеться про передавання часток, то це також мають робити обидві країни, інакше сенсу в такій угоді немає.
"Вони кажуть: "Ось завтра ми маємо підписати. Путіна вже попередили. Там завтра скандал буде". Я говорю: "Мені яка різниця? Це не відповідає інтересам нашої країни. З якого дива я маю турбуватися, що Путін подумає?" – розповів ексглава держкомпанії.
За його словами, у підсумку на зустрічі були Путін з Кирієнком і Смирновим з одного боку і тодішній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв і він сам – з іншого.
"І Путін почав говорити: "От у вас там добрий хлопець, менеджер, але на політиці не розуміється. Я ось хотів якраз підписати. Це добре таке, політичне, мало бути запрошення..." І починає, підвищуючи голос, наїжджати. Наїжджає і дивиться на мене грізно, щось говорить... Але мені, чесно кажучи, абсолютно фіолетово було, що він там говорить. Я дослухав це... Потім повертаюся до нашого президента й кажу: "У нас які відносини взагалі? Старший брат – молодший брат? Чи в нас рівноправні відносини?" Він каже: "Рівноправні, звісно". Я кажу: "Ну тоді ця угода – вона не відповідає духу рівноправних відносин", – розповів Джакішев.
Ексглава "Казатомпрому" додав, що тоді на зустрічі категорично відмовився підписувати документ і пообіцяв, що якщо його змушуватимуть, то він напише заяву про звільнення.
"Ну і президент сам почав: "Ні, ні, у нас рівноправні відносини. Тоді доопрацюйте угоду. Володимире Володимировичу, як ви вважаєте?" – "Давайте, добре. Якщо воно сире – доопрацюйте". І на цьому закінчилося. Але після цього мені сказали, що на мене він зуб має", – поділився Джакішев.
Контекст:
Джакішев народився 1963 року в Алмати. Закінчив Московський інженерно-фізичний інститут.
Із початку 1990-х працював у бізнесі. Керував компаніями Butya, "Зангар", "Алаутрансгаз".
У 1998–2001-му та у 2002–2009 роках був президентом державної компанії "Казатомпром" (це найбільший у світі видобувач урану). У 2001–2002 роках обіймав посаду заступника міністра енергетики й мінеральних ресурсів Казахстану.
2009 року Джакішева заарештували. Його обвинуватили у розкраданні коштів від реалізації уранової продукції. 2010 року чиновника засудили до 14 років колонії суворого режиму. Правозахисники називали його справу політично мотивованою. Джакішева звільнили з в'язниці у 2020 році.