Казахстанський опозиціонер Аблязов: Коли під час поїздки в Росію Токаєв відвертого став продавати інтереси Казахстану, у нас стався конфлікт, я з ним мало не побився
Аблязов нагадав, що Токаєв закінчив Московський державний інститут міжнародних відносин, багато років був на дипломатичній службі, тому, ймовірно, мав контакти з радянськими спецслужбами.
"Як відомо, усі співробітники, які працюють у цій дипломатичній системі, – вони ж абсолютно всі агенти КДБ. Так, абсолютно всі! Тому він продукт саме тієї радянської кадебешної системи, яка обслуговувала життєздатність так званої радянської імперії. І він, до речі, у зв'язку з тим, що в молоді роки і пізніше жив із цією філософією, досі є поціновувачем Росії", – сказав опозиціонер.
Колишня дружина Токаєва – росіянка, деякий час у Росії жив їхній син, у Росії в сім'ї Токаєвих залишається нерухомість – це все дуже впливало на сприйняття нинішнім президентом Казахстану Росії, продовжив Аблязов.
"У нього Москва, Росія – це не тільки частина його життя, це частина його філософії, він повністю там, розумієте? – сказав політик. – У мене свого часу з ним і відбувалися конфлікти [на цьому ґрунті], він увесь час, що називається, млів [перед росіянами], увесь час мене переконував, що я маю змінити риторику, що Росія – велика країна".
Аблязов і Токаєв у 1998–1999 роках працювали в одному уряді: Аблязов був міністром енергетики, індустрії і торгівлі, а Токаєв – міністром закордонних справ.
"Я був, напевно, найвпливовішим на той момент міністром, ну бо в мене були гігантські важелі, і він мені весь час скаржився, що його третирують, [просив]: "Допоможи". Так виходило, що я дійсно десь у якийсь момент йому допомагав. Тобто ми з ним навіть були якийсь короткий період у дружніх стосунках", – розповів Аблязов.
За словами опозиціонера, їхні стосунки зіпсувалися саме через Росію, в одному з відряджень у Росію – а Токаєв як віцепрем'єр – міністр закордонних справ очолював казахстанську делегацію – вони навіть мало не побилися.
"Коли [під час поїздки в Росію] він відверто став продавати наші інтереси, у нас там на місці стався конфлікт, фактично був момент, коли я з ним мало не побився. Він пропонував заплатити [Росії] за якісь старі борги, які були придумані, надуті... Ішлося про кількасот мільйонів доларів – тоді це були гігантські гроші. Це відбувалося в період, коли наші пенсіонери по пів року не отримували пенсій... Він просував інтереси Росії відверто і мене переконував: "Зробімо це, ми без Росії ніхто". Ось це призвело до нашого лобового конфлікту", – згадав політик.
Коли у жовтні 1999 року тодішній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв ухвалив рішення призначити Токаєва прем'єр-міністром, Аблязов, за його словами, вирішив подати у відставку.
"Назарбаєв мені прямо сказав, що він боїться, що прийде амбітна людина і замірятиметься на його владу. У цьому сенсі Токаєв для нього був зручною фігурою... Я миттєво відповів, що я з ним працювати не буду, я йду у відставку. Токаєв мене потім, коли я пішов у відставку, вмовляв повернутися, ми зустрічалися багато разів, але я категорично відмовлявся і не хотів із ним працювати", – розповів Аблязов.
Гордон зазначив, що з Токаєвим "ледве сам не піймався на гачок". Він нагадав, що у 2022 році на публічному заході, у якому брав участь президент країни-агресора Росії Володимир Путін, Токаєв сказав, що "ЛДНР" – квазідержавні території, яких Казахстан не визнає. Журналіст розповів, що після цього хвалив президента Казахстану, і лише пізніше зрозумів, що "це була просто вистава", насправді ж Казахстан допомагає Росії обходити західні санкції.
"Так, саме так і сталося. Це спеціальна операція, яка дезінформує, вводить в оману", – сказав Аблязов.
Контекст:
Токаєв став президентом Казахстану у 2019 році. До цього країною майже 30 років керував Нурсултан Назарбаєв. У 2022 році Токаєва обрали на другий строк.
До обрання президентом Токаєв обіймав високі дипломатичні і політичні посади. У 1970–1980 роках він працював у системі МЗС СРСР. 1992 року став заступником міністра закордонних справ Казахстану, 1994 року очолив міністерство і залишався на цій посаді до 1999 року. Потім у 1999–2002 роках обіймав посаду прем'єр-міністра Казахстану. 2002 року повернувся на посаду глави МЗС і залишався на ній до 2007 року. У 2007–2011 роках і 2013–2019 роках був головою Сенату (верхньої палати парламенту Казахстану).
У 2011–2013 роках Токаєв обіймав посаду заступника генерального секретаря ООН – генерального директора відділення ООН у Женеві.
2022 року в заяві щодо 30-річчя від дня встановлення дипломатичних відносин між Казахстаном і Росією Токаєв назвав казахстансько-російську співпрацю "зразковою". "За минулі десятиліття обидві держави вибудували справді союзницькі відносини стратегічного партнерства, засновані на міцних зв'язках дружби й добросусідства, спільних історичних і духовних цінностях", – ішлося в листі, який він надіслав Путіну.