Керівництво ОБСЄ хоче відвідати Білорусь для переговорів

У Білорусі після виборів розпочалися масові протести
Фото: EPA

В ОБСЄ висловили занепокоєність щодо президентських виборів у Білорусі, за якими не могли спостерігати представники Бюро з демократичних інститутів і прав людини.

Керівництво ОБСЄ надіслало офіційну пропозицію уряду Білорусі про візит чинного глави організації, прем'єр-міністра – міністра закордонних справ Албанії Еді Рами та міністерки закордонних справ Швеції Анн Лінде. Про це йдеться в заяві ОБСЄ, опублікованій 17 серпня на сайті організації.

"Ми знову висловлюємо нашу занепокоєність щодо проведення президентських виборів 9 серпня 2020 року, за якими не могли спостерігати представники Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, а також непропорційним застосуванням сили проти мирних протестувальників, масовими затриманнями та ймовірними тортурами і жорстоким поводженням із боку сил безпеки. Щоб рухатися вперед, Білорусі необхідний відкритий і конструктивний діалог. ОБСЄ готова підтримати це і взаємодіяти з усіма зацікавленими сторонами", – заявили в організації.

В ОБСЄ нагадали Білорусі про необхідність "повного дотримання принципів і зобов'язань ОБСЄ, включно із заохоченням і захистом основних свобод і прав людини, а також повагою до суверенітету і територіальної цілісності".

З 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Інші кандидати набрали менше ніж по 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах розпочалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. Відомо про двох загиблих. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишалося 122 затриманих на акціях протесту.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.

Тихановська, яка після виборів поїхала до Литви, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.

Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде.