Хорватія готова транспортувати нафту до Угорщини і Словаччини

Хорватія готова транспортувати до Угорщини і Словаччини понад 14 млн тонн нафти, зазначив Пленкович
Фото: vlada.gov.hr

Прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович заявив 1 серпня, що напередодні надіслав листи угорському і словацькому прем'єрам Віктору Орбану й Роберту Фіцо, а також главі Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, у яких висловив готовність країни транспортувати нафту до Угорщини і Словаччини. Про це повідомила газета Jutarnji List.

Пленкович надіслав листи на тлі рішення України зупинити транзит нафти через свою територію російською компанією "Лукойл" в Угорщину і Словаччину.

Прем'єр розповів, що Хорватія може забезпечити постачання сировини на нафтопереробні підприємства цих двох країн обсягом понад 14 млн тонн.

За словами Пленковича, оператор Адріатичного нафтопроводу компанія Janaf готова вести переговори з угорською MOL щодо питань "гарантування енергетичної безпеки в умовах, які змінилися".

Контекст:

"Лукойл" є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту в Угорщину і Словаччину через південну частину одного з найбільших і найпотужніших у світі нафтопроводів "Дружба" в Україні.

17 липня Bloomberg поінформувало, що "Лукойл" припинив транспортування нафти до Угорщини після того, як РНБО України розширила проти компанії санкції. Наступного дня у словацькому мінекономіки повідомили, що Україна припинила транзит російської нафти від компанії "Лукойл" до Словаччини. Там наголосили, що обмеження стосуються лише постачань "Лукойлу" – постачань російської нафти до Словаччини не припиняли.

26 липня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо під час телефонної розмови з українським прем'єром Денисом Шмигалем запропонував Україні "технічне рішення" щодо транзиту російської нафти "Лукойлу", "у якому мали б узяти участь кілька держав, зокрема Словаччина". 29 липня Фіцо пригрозив зупиненням постачання дизпального в Україну, якщо Київ не розблокує транзиту нафти "Лукойлу".

Шмигаль за підсумками розмов із Фіцо заявив, що санкції проти "Лукойлу" – це не загроза для енергобезпеки Словаччини та Європи, а їх скасування "не є предметом обговорення". Реакція Словаччини й Угорщини на санкції України проти "Лукойлу" є "вкрай політизованою і маніпулятивною", підкреслив український прем'єр 1 серпня.

Після посилення санкцій проти російської компанії загальний обсяг транзиту нафти через Україну в липні – стандартний, якщо порівнювати обсяги з минулими місяцями, і в ньому немає нафти "Лукойлу", розповів 22 липня голова "Нафтогазу" Олексій Чернишов, його цитує Forbes Ukraine.