Кірбі заявив, що для вступу в НАТО потрібна "здорова, жива" демократія, а Україні ще є "над чим працювати"
Він уточнив, Україні необхідні політичні та правові реформи, а також реформи демократичних інституцій. Окрім того, необхідно викорінити корупцію та розвинути сильну судову систему, сказав представник Білого дому. Водночас Кірбі додав, що у США розуміють "перешкоди на шляху до політичних реформ у розпал війни". За його словами, президент США Джо Байден упевнений, що партнери мають і далі зосереджуватися на українських потребах на полі бою.
Також Кірбі зазначив, що вступ у НАТО – це процес, і його мали пройти і Фінляндія, і Швеція від подання заявки й до вступу. Частиною цього процесу, за його словами, є "здорова, жива демократія та здорові, життєздатні, стійкі демократичні інститути". А Україні ще є "над чим працювати у цьому плані", наголосив він.
Кірбі запевнив, що, як і було зазначено у Бухарестській декларації, НАТО – це майбутнє України. Він наголосив, що Байден підтримує політику відкритих дверей Альянсу, проте зараз у центрі уваги буде допомога Україні. За словами Кірбі, союзники та партнери не втомляться підтримувати Україну незалежно від того, чи є вона в НАТО.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.
Зеленський зазначав, що потрібен чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав він.
Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, яка входить у блок.
У підсумковому комюніке саміту НАТО у Вільнюсі йдеться, що Україні для вступу в НАТО вже не потрібен план дій щодо членства в Альянсі, але поки що в ньому немає запрошення в НАТО. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ у Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – ідеться у комюніке.