Кислиця про Небензю: Справжнє знущання, коли співучасник злочинів проти людяності перевдягається в мантію проповідника і говорить про конфесії в Україні

Кислиця: До божевільних заяв Росії про бойових комарів, "брудні бомби", хімічну зброю та секретні біолабораторії додалися заяви про канонічні конфесії в Україні
Фото: un.org

Постійний представник України при Організації Об'єднаних Націй Сергій Кислиця розкритикував ініціативу Росії скликати Раду Безпеки ООН для обговорення нібито утисків Української православної церкви Московського патріархату в Україні. Текст свого виступу дипломат опублікував у Facebook.

Засідання відбулося 17 січня.

"До божевільних заяв Росії про бойових комарів, "брудні бомби", хімічну зброю та секретні біолабораторії додалися заяви про канонічні конфесії в Україні. Сьогодні російський представник [Василь Небензя] пішов ще далі. Це справжнє знущання, коли співучасник злочинів проти людяності перевдягається в мантію проповідника й пояснює, яку конфесію в Україні необхідно визнати канонічною", – заявив він.

За словами Кислиці, Радбез зібрався "через ту маячню, яку нас змусила слухати Російська Федерація", але учасникам доведеться розібратися з претензіями РФ, тому що на це витрачають гроші платників податків.

Кислиця висловив жаль, що представник кремлівського режиму все ще здатний зловживати правами постійного члена Радбезу ООН (це місце Росії дісталося після розпаду СРСР) і змушувати раду слухати дезінформацію.

"Росія досі намагається відвернути увагу цього органу від реальних загроз безпеки, які виникли внаслідок її агресії, і створити димову завісу, прикриваючи свої злочини тоннами фейків", – сказав він.

Постпред зачитав заяву УПЦ МП, у якій наголошують, що вона не зверталася до жодної держави по допомогу в захисті своїх прав, "тим паче до держави, яка вчинила віроломний збройний напад на нашу країну".

"Стурбовані тим, що питання про Українську православну церкву піднімають структури, які до нас не мають жодного відношення. Закликаємо владу Росії не говорити від імені нашої церкви на міжнародних площадках та не використовувати релігійний фактор у власних політичних цілях", – ідеться в заяві. 

Також Кислиця озвучив заяву різних релігійних конфесій в Україні, у якій зазначено, що війна завдала вірянам "величезних страждань, а свобода людей, їхні релігійні переконання фактично стали первинною мішенню російських окупантів".

У заяві ідеться про те, що окупанти зруйнували або пограбували понад 270 церков і культових споруд, убили й закатували до смерті десятки священнослужителів і представників різних конфесій.

"Хай куди прийде Росія, свобода віросповідання закінчується", – сказав дипломат.

Кислиця нагадав, що Росія й далі чинить воєнні злочини на території України.

"Якщо Російська Федерація була зацікавлена в обговоренні питання прав людини та свободи віросповідання в Раді Безпеки, можливо, настав час повернути права людини до порядку денного ради й докладно розглянути доповіді генерального секретаря з прав людини, ситуацію в окупованому українському Криму та доповідь незалежної міжнародної комісії з розслідування подій в Україні, яку створила Рада ООН із прав людини", – зазначив він.

Постпред України додав, що українська сторона пропонує організувати спеціальне засідання Ради Безпеки для розгляду наслідків агресивної війни Росії і ситуації з правами людини в Україні.

Контекст:

В Україні діють дві великі православні церкви: УПЦ МП, яка є частиною Російської православної церкви, та Православна церква України, яку створили у 2018 році, вона отримала томос про автокефалію від предстоятеля Константинопольської православної церкви Варфоломія.

УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його.

У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".

Протягом останніх місяців українські правоохоронні органи регулярно повідомляють про обшуки у храмах УПЦ МП і притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також щодо низки представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства.

Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції було введено, "щоб у держави-агресора не було жодної ниточки, за яку могли б смикати українське суспільство".

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що Україна не бореться з УПЦ МП, але цій церкві "потрібно визначитися". "Якщо вони приведуть у відповідність [до українського законодавства] всі свої відповідні документи, якщо вони будуть жити по наших законах, то питань до них немає. Інша справа – що величезна кількість людей, які одягають цей одяг, – мають відношення безпосередньо до Московії", – сказав Данілов.

Згідно з опитуванням, яке у грудні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології, 54% українців вважають, що УПЦ МП в Україні потрібно заборонити