Китай обмежує експорт безпілотників і компонентів до них

Китай обмежив експорт безпілотників
Фото: depositphotos.com
Китай оголосив про введення експортного контролю над деякими безпілотними літальними апаратами й обладнанням для їхнього виробництва для захисту національної безпеки й інтересів. Про це йдеться в повідомленні міністерства торгівлі КНР, опублікованому 31 липня.

Рішення щодо введення тимчасового експортного контролю для конкретних безпілотних літальних апаратів почне діяти з 1 вересня 2023 року.

Під обмеження потрапили деякі двигуни безпілотників, лазери, комунікаційне обладнання, системи боротьби з дронами, а також низка цивільних безпілотників, яких не експортуватимуть з воєнною метою.

Міністерство торгівлі КНР докладно описало, експорт яких саме дронів буде обмежено. Зокрема, ідеться про БПЛА, які можуть літати за межами видимості оператора й перебувати в повітрі понад 30 хвилин, важать понад 7 кг і можуть скидати предмети.

У квітні міністерство заявило, що західні ЗМІ поширюють "необґрунтовано неправдиву інформацію", що Китай експортує безпілотники для участі в бойових діях в Україні. Заяву цитувало видання Global Times. Такі чутки, стверджували тоді у відомстві, є спробою дискредитувати китайські компанії, насправді Китай "суворо контролює експорт дронів".

Агентство Boomberg наголосило, що літальні апарати китайської компанії SZ DJI Technology Co. – найбільшого у світі виробника дронів – використовують у війні в Україні як українські військові, так і російські. Водночас у компанії DJI агентству заявили, що ніколи не продавали своїх товарів для військових, і підкреслили, що суворо дотримуватимуться заходів експортного контролю, введених китайським урядом.

За даними Boomberg, американська влада надала китайському уряду докази, що деякі китайські державні компанії можуть надавати військову допомогу Росії, і "намагається з'ясувати, чи офіційний Пекін знає про цю діяльність".

Контекст:

Китай від початку нападу РФ на Україну публічно намагається дотримуватися нейтральної позиції і закликає до переговорів, але в Організації Об'єднаних Націй часто голосує так, як Росія, і, за даними ЗМІ, може постачати їй військову техніку.

Китай постачає Росії технології й обладнання, які відіграють "дедалі важливішу роль" у війні, яку країна-агресор розв'язала проти України, йдеться у звіті офісу директора Національної розвідки США. Станом на березень Китай доправив у Росію безпілотників та їхніх частин на суму понад $12 млн.

Глава Таємної розвідувальної служби Великобританії, відомої як MI6, Річард Мур заявив 19 липня, що Китай і його голова Сі Цзіньпін "абсолютно причетні" до вторгнення країни-агресора Росії в Україну.