Китай у кілька разів збільшив постачання в Росію товарів, необхідних для виготовлення зброї – The Wall Street Journal
Американське видання зазначає, що після російської атаки на Україну зріс китайський експорт до Росії мікрочипів та інших електронних компонентів, а також сировини, і це ускладнює зусилля Заходу щодо ізоляції країни-агресора.
Зокрема, постачання мікросхем із Китаю до Росії протягом перших п'яти місяців 2022 року виявилися вдвічі більшими, ніж за аналогічний період 2021 року, а обсяги експорту оксиду алюмінію, який використовують у збройовій та аерокосмічній промисловості, – у 400 разів більші за торішній показник.
The Wall Street Journal пише, що до торгівлі товарами, які потенційно можна використовувати в оборонній промисловості Росії, залучено в Китаї приватні та державні підприємства.
Водночас загальний експорт із Китаю до Росії 2022 року суттєво скоротився через побоювання компаній конфліктів зі США, пояснює американське видання.
Контекст:
За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого на РФ було накладено понад 8,5 тис. обмежень. Загалом від 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – більше ніж 11 тис. Тепер Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.
Китай вважають стратегічним партнером Росії. 4 лютого, за три тижні до повномасштабного вторгнення РФ, лідери двох країн провели переговори, після яких зробили спільну заяву, виступивши проти розширення НАТО і незалежності Тайваню.
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви. У Раді безпеки ООН Китай утримався під час голосування за резолюцію, яка засуджує війну. Західні країни намагаються переконати Пекін змінити його позицію щодо українського питання, повідомляли ЗМІ у березні.
13 березня низка американських видань, зокрема The New York Times і Financial Times, повідомила, що Росія звернулася до Китаю з проханням про військову допомогу для продовження війни в Україні. За даними ЗМІ, РФ просила у Пекіна гроші, безпілотники й сухпайки. 12 червня міністр оборони Китаю Вей Фенхе запевнив, що Пекін не допомагав Росії зброєю у війні проти України.
18 березня ймовірну допомогу Китаю Росії обговорили президент США Джо Байден і лідер КНР Сі Цзіньпін під час першої цьогорічної телефонної розмови. "Байден у деталях описав ефект і наслідки того, що трапиться, якщо Китай надасть матеріальну підтримку Росії, коли вона проводить жорстокі атаки на українські міста і мирних жителів", – повідомили в Білому домі. Глава КНР, за даними офіційних китайських ЗМІ, сказав Байдену, що конфронтація та конфлікти не входять ні в чиї інтереси.
Україна запропонувала Китаю стати одним із гарантів її безпеки, повідомив у квітні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Президент України Володимир Зеленський сказав наприкінці травня, що Україну влаштовує політика невтручання, яку обрав Китай, хоч і "хотілося б мати в порівнянні з Росією перевагу в цих відносинах".
У Держдепартаменті США заявили в середині червня, що попри заяви про нейтральне ставлення до війни в Україні, Китай зробив свій вибір – "усе ще інвестує у тісні відносини з Росією".