Китай заборонив постачання в Росію "стратегічно важливих" процесорів – росЗМІ
Уряд Китаю заборонив постачання у РФ процесорів Loongson на власній архітектурі LoongArch, повідомляє 13 грудня російське ділове видання "Коммерсантъ".
Заборону, за даними "Коммерсанта", пояснюють тим, що технологію визнано "стратегічно важливою" для Китаю, оскільки її використовують у військово-промисловому комплексі КНР.
Джерела видання заявили, що заборона на постачання поширюватиметься і на інші країни, проте у випадку з Росією це "чутливіше питання", оскільки деякі виробники електроніки із РФ уже тестували китайські процесори на випадок блокування каналів паралельного імпорту, якими постачають процесори американських компаній Intel і AMD.
"Коммерсантъ" зазначає, що ноутбуки й материнські плати на базі Loongson все ще доступні для замовлення у РФ на AliExpress, що, можливо, свідчить про формальний характер заборони. Великі китайські компанії, залежні від світового ринку, у будь-якому разі намагаються не афішувати постачання до РФ, стверджує співрозмовник видання.
Учасники російського ринку, повідомляє "Коммерсантъ", сподіваються знайти спосіб постачання технології. Водночас один з експертів, опитаних журналістами, вважає, що налагодити масовий випуск електроніки у РФ на китайських процесорах буде складніше, ніж знаходити способи постачання американських чипів. До того ж, за його словами, китайські рішення нехай і випереджають російські розробки, усе ж поступаються в ефективності американським процесорам.
Контекст:
Як зазначає The Washington Post, Росія виробляє мало власних чипів, покладаючись на імпорт з азійських і західних країн. Однак найбільші світові виробники мікросхем почали припиняти постачання до Росії наприкінці лютого – після того, як набули чинності обмеження, введені США.
Штати та інші західні країни ще до 24 лютого врегулювали продаж у Росію мікросхем та інших електронних компонентів, спеціально призначених для використання з військовою метою (для здійснення цих продажів була потрібна державна ліцензія).
Нові правила посилили ці обмеження, а також заблокували продаж більшості мікросхем подвійного призначення, які мають як військове, так і комерційне застосування, невійськовим користувачам у Росії, зокрема у високотехнологічних галузях.
Наприкінці березня уряд Росії узаконив паралельний імпорт низки товарів – для їх ввезення у РФ, за російськими законами, більше не потрібен дозвіл правовласника, писало російське пропагандистське агентство ТАСС. До списку паралельного імпорту увійшли, зокрема, процесори AMD та Intel, повідомляв "Коммерсантъ".
Введені США санкції змушують Росію використовувати комп'ютерні чипи від посудомийних машин і холодильників у деякій військовій техніці. В уряді США зазначали, що у зв'язку із цим виробництво гіперзвукових ракет РФ практично припинилося.
США ввели обмеження на продаж складних комп'ютерних чипів Росії й Китаю, пише 1 вересня The New York Times. Таких заходів було вжито для того, щоб стримати розвиток країн у галузях штучного інтелекту й високопродуктивних обчислень.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну припинили постачання у РФ або оголосили про вихід із країни-окупанта десятки найбільших технологічних компаній, зокрема Apple, Microsoft, Intel, AMD, IBM, Samsung, Hewlett Packard тощо.