Китай закликав "Велику сімку" "припинити обмовляти" країну
Речник посольства заявив журналістам, що в комюніке "опубліковано спотворені й перекручені зауваження щодо Сіньцзяну, Гонконгу, Тайваню та інших питань, у яких свідомо звели наклеп на Китай".
Китайські дипломати також звинуватили "Велику сімку" у втручанні у внутрішні справи Китаю.
"Ми категорично незадоволені й категорично проти. [...] Ми закликаємо Сполучені Штати та інших членів G7 поважати факти, розуміти ситуацію, припинити обмовляти Китай, припинити втручатися у внутрішні справи Китаю, припинити завдавати шкоди інтересам Китаю і робити більше речей, які сприяють розвитку міжнародної співпраці, а не штучному створенню конфронтації та непорозумінь", – сказав представник КНР.
Контекст:
У підсумковому комюніке зустрічі лідерів G7 прописано заклик до Китаю "поважати права людини й основні свободи, особливо щодо Сіньцзяну, свободу і високий ступінь автономії Гонконгу".
Під час саміту, за даними CNN, у лідерів країн "Великої сімки" виникли "серйозні розбіжності" стосовно політики щодо Китаю. Суперечності, які виникли, поставили країни ЄС в опозицію до Великобританії, Канади та США, які наполягали на жорсткішій позиції. Співрозмовник телеканала розповів, що президент США Джо Байден звернувся до колег із закликом різко засудити використання примусової праці в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. До нього приєдналися прем'єр Великобританії Борис Джонсон і глава уряду Канади Джастін Трюдо, тоді як канцлерка Німеччини Ангела Меркель, прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі та лідери ЄС прагнули акцентувати на співпраці з Китаєм.
Уйгури – тюркськомовна народність, більшість її представників живе у провінції Сіньцзян на заході Китаю. За віросповіданням уйгури – мусульмани-суніти. Їхня чисельність у Китаї – приблизно 10 млн. За оцінками правозахисних організацій, понад 3 млн уйгурів і представників інших мусульманських меншин перебувають у так званих таборах для перевиховання, де їх примушують відмовитися від їхньої релігії, культури та мови.
Китай заперечує будь-який утиск уйгурів, заявляючи, що табори, у які вирушають представники цієї національності, потрібні для професійної підготовки громадян.
Членами G7 є Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США, а також Європейський союз.