Китай знизив рівень дипломатичних відносин із Литвою

Литва підриває суверенітет та територіальну цілісність Китаю, вважає МЗС Китаю
Фото: depositphotos.com
Влада Китаю ухвалила рішення знизити дипломатичні відносини з Литвою до рівня повірених у справах. Про це повідомило 21 листопада МЗС КНР.

У відомстві зазначили, що 18 листопада Литва, незважаючи на протест Китаю, дозволила відкрити представництво Тайваню у Литві.

"Цим актом Литва відкрито створює помилкове враження про "один Китай, один Тайвань" у світі, зрікається політичних зобов'язань, закріплених у комюніке про встановлення дипломатичних відносин із КНР, підриває суверенітет і територіальну цілісність Китаю і грубо втручається у внутрішні справи Китаю. Китайська сторона висловлює рішуче обурення та протест щодо цього та вирішує знизити свої дипломатичні відносини з Литвою до рівня повірених у справах", – ідеться у повідомленні.

Китайські дипломати наголосили, що Литва воліла проігнорувати серйозну позицію Пекіна і знехтувати ширшими інтересами двосторонніх зв'язків, створивши "поганий прецедент у світі".

"Уряд Литви має нести відповідальність за всі наслідки, що з цього випливають... Ми закликаємо литовську сторону негайно виправити свою помилку і припинити недооцінювати тверду рішучість, незламну волю і потужну здатність китайського народу захищати національний суверенітет і територіальну цілісність", – ідеться у заяві.

У МЗС Литви у відповідь висловили жаль про рішення Китайської Народної Республіки не повертати послів та змінити рівень дипломатичних відносин між Литвою та Китаєм.

"Литва підтверджує свою прихильність до політики "одного Китаю", але водночас має право розширювати співпрацю з Тайванем і приймати і створювати недипломатичні представництва для забезпечення практичного розвитку таких зв'язків, як це роблять багато інших країн. Відкриття тайванського представництва у Литві засноване на економічних інтересах", – ідеться у повідомленні.

У МЗС Литви нагадали, що Китай відкликав свого посла з Вільнюса у зв'язку із цим питанням ще у серпні; посол Литви повернувся із Пекіна для консультацій 4 вересня.

Контекст:

Острівна держава Тайвань заявила про відокремлення від Китаю у 1949 році після громадянської війни, вона має широкі комерційні та неформальні зв'язки з багатьма країнами, проте лише 15 держав визнають її уряд як незалежний. Литва не входить до їхнього переліку. Пекін не визнає Тайваню суверенною державою і вважає його своєю провінцією, яка відкололася.

Невдовзі після того, як у США до влади прийшов президент Джо Байден, Тайвань заявляв про велике вторгнення китайських бойових літаків на свою територію, повідомляла BBC. Експерти вважають, що в такий спосіб влада Китаю хотіла перевірити рівень підтримки адміністрацією Байдена острівної держави.

Влада Китаю попередила нову адміністрацію США і Тайвань про те, що визнання Штатами незалежності острова означатиме війну.

У жовтні 2021 року глава КНР Сі Цзіньпін пообіцяв провести мирне "возз'єднання" з Тайванем.