Кох: Європа вже може протриматися без російського газу понад два місяці. А за п'ять років – відмовитися від нього
Екс-віце-прем'єр російського уряду Альфред Кох зазначив, що Росія заплатить за Крим і "Новоросію" втратою європейського ринку.
Президент Росії Володимир Путін відрізняється від генсека СРСР Леоніда Брежнєва тим, що Брежнєв був прагматиком і вмів учитися. Таку думку висловив колишній віце-прем'єр російського уряду Альфред Кох на своїй сторінці у Facebook.
"Після введення в 1968 році танків до Праги Брежнєв зрозумів, що протистояння із Заходом йому просто невигідне. Тому, незважаючи на благання арабів, Радянський Союз так і не взяв прямої участі у війні Судного Дня з Ізраїлем у 1973 році (хоча на Брежнєва чинився страшенний тиск насамперед з боку військових і КДБ). Окрім того, коли араби оголосили Заходу нафтове ембарго як покарання за підтримку Ізраїлю, СРСР до цього ембарго не приєднався і завдяки цьому утвердився на європейському ринку нафти, а потім і газу", – розповів він.
Кох додав, що Брежнєв також почав політику розрядки із Заходом, визнавши пріоритет прав людини.
"Це дозволило зміцнити репутацію СРСР як надійного та передбачуваного партнера і, в остаточному підсумку, створило умови для укладення угоди "газ в обмін на труби", яка і створила сучасну енергетичну конфігурацію Європа – Росія", – продовжив екс-віце-прем'єр.
Він підкреслив, що Путін, на відміну від Брежнєва, є не прагматиком, а "доктринером".
"Захоплений своїми надцінними ідеями, він послідовно руйнує той фундамент, який до нього будували навіть не Борис Єльцин і Михайло Горбачов. І не улюблений ним незаслужено розпіарений Юрій Андропов. А прагматики – Брежнєв і Олексій Косигін", – продовжив Кох.
Політик додав, що країнам Заходу потрібні від Росії надійність і передбачуваність, а оскільки цього немає, вони "послідовно злазять з вуглеводневої голки".
"Із Росії це не так видно. Але кожен, хто приїжджає до Європи, підтвердить: як гриби, ростуть вітряні станції, всі незручні місцевості забудовуються сонячними батареями, в морських портах з'являються все нові термінали для прийому зрідженого газу, трубопровідна інфраструктура Європи стає все менш залежною від постачань із Росії", – розповів він.
Кох зазначив, що Європа протягом найближчих п'яти років позбудеться залежності від російських енергоносіїв.
"Стрес-тест, проведений фахівцями з Кельна, показав, що Європа вже зараз може протриматися без російського газу понад два місяці, не відчуваючи жодних труднощів. А ще через максимум п'ять років Європа зможе відмовитися від російських вуглеводнів. А іншого аналогічного ринку в Росії немає. Це буде плата за Крим і "Новоросію", – попередив він.
Кох додав, що росіяни поставлять собі запитання, чи готові вони заплатити цю ціну, коли постануть перед необхідністю оплати.
"Раніше вони ніколи не думають. Така їхня загадкова російська душа. Як пишуть мої російські опоненти: тобі, німцю, цього не зрозуміти", – підсумував він.
На початку січня голова "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що у 2016 році компанія експортувала "максимум протягом усієї історії газової галузі" – понад 179 млрд м&³3;.