Колишній радянський розвідник Жирнов: До ресторану Пригожина в Пітері ходив увесь пітерський уркаган і все продажне чиновництво
Євген Пригожин, ватажок визнаної міжнародною злочинною організацією російської приватної військової компанії "Вагнер", провів 10 років у радянській в'язниці. Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону повідомив колишній радянський розвідник-нелегал, який живе у Франції, письменник Сергій Жирнов.
"У нього було 25 етапів. [...] Він 10 років провів практично в тюрязі, у радянській тюрязі. Тобто він реально справжній урка, молодий, який потрапив туди аж у 19 років. Тобто йому спочатку дали умовний строк, він не зрозумів нічого, продовжив, і в 19 років сів. Його засудили до 13 років", – сказав він.
Колишній розвідник зазначив, що Пригожину пощастило – коли він вийшов із в'язниці, був "безлад у країні".
"Пригожин виходить, повертається в Пітер, а в Пітері – бандитський Петербург. [...] І Пригожин виживає в цих умовах. І не просто виживає, а починає продавати хот-доги, потім [відкриває] супермаркети й потім ресторани – один ресторан, два і зрештою знайомиться з [майбутнім президентом країни-агресора РФ Володимиром] Путіним, який тоді в Ленінграді був великою людиною з мерії, і починає запрошувати всіх чиновників до себе в ресторани. Тобто до нього в ресторан ходив увесь уркаган пітерський і все чиновництво продажне пітерське", – пояснив Жирнов.
За його словами, Путін, будучи президентом, запрошував до ресторану Пригожина політиків світового рівня, зокрема експрезидента Франції Жака Ширака й експрезидента США Джорджа Буша – молодшого.
Жирнов назвав Пригожина "крутим мужиком", який "вижив у тюрязі, вижив у бандитському Петербурзі, став мільйонером і далі познайомився з Путіним".
Контекст:
Пригожин народився 1961 року в Ленінграді (зараз – Санкт-Петербург). За даними агентства "Росбалт", Пригожина в молодості засудили до 13 років колонії посиленого режиму за крадіжки, шахрайство, залучення неповнолітнього до злочинної діяльності й розбій. Пригожин провів у колонії дев'ять років (Forbes уточнює, що його помилували). Після звільнення Пригожин зайнявся бізнесом. У 1990-х відкрив у Санкт-Петербурзі кілька ресторанів. У ЗМІ Пригожина називали "кухарем Путіна", оскільки його компанії обслуговували фуршети найвищих посадовців РФ.
Пригожин із 2016 року перебуває під американськими санкціями через агресію Росії щодо України. Крім того, санкції проти Пригожина ввели Євросоюз, Великобританія, Канада, Швейцарія, Австралія, Нова Зеландія, Японія та Україна.
Після початку повномасштабної війни Росії проти України Пригожин особисто зайнявся вербуванням ув'язнених, які відбувають покарання у російських в'язницях, для участі у бойових діях на боці російської армії. Пригожин неодноразово публічно критикував російську армію та генералів. "Багато тих, хто є так званими кадровими [військовими], не навчилися нічого, окрім як підборами клацати, цацьки носити й гарні доповіді писати", – заявив він у жовтні 2022 року.
У лютому 2023 року Пригожин звинуватив міністра оборони РФ Сергія Шойгу й начальника Генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова у свідомому знищенні ПВК "Вагнер", прирівнявши їхні дії до "зради батьківщини".
На тлі конфлікту з міноборони РФ 23–24 червня Пригожин влаштував у Росії заколот. Він звинуватив російських військових у завдаванні удару по тиловому табору найманців, а відповідальність за це поклав на найвище військове керівництво РФ. Міноборони Росії назвало заяву Пригожина про удари по ПВК "інформаційною провокацією".
Пригожин оголосив про захоплення військових об'єктів Ростова-на-Дону й намір іти на Москву, але потім передумав і повідомив, що "розвертає колони" найманців у зворотному напрямку. Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що він вів переговори з Пригожиним і переконав його зупинити рух вагнерівців. Путін назвав те, що відбувається, військовим заколотом, а його учасників – "зрадниками", які зробили помилку. Проти Пригожина відкрили кримінальну справу, але в підсумку засновник ПВК, як заявляли в Кремлі, дістав можливість "піти в Білорусь", а кримінальну справу закрили.