Колишній радянський розвідник Жирнов: За часів Сталіна Пригожина розстріляли б за п'ять хвилин після того, як він відкрив рота на міністра оборони або головкома
Євген Пригожин, засновник визнаної міжнародною злочинною організацією російської приватної військової компанії "Вагнер", був змушений вдатися до заколоту, оскільки сам поставив себе у безвихідь, ще 10 місяців тому розпочавши конфлікт із міноборони РФ. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив колишній радянський розвідник-нелегал, письменник Сергій Жирнов, який живе у Франції.
"Це не була театральна постановка, як деякі коментатори почали говорити, що "вони всі там домовилися", Пригожин домовився з [президентом країни-окупанта РФ Володимиром] Путіним, і це все вони зробили для того, щоб Путіна зміцнити тощо. Путін втратив від цього [заколоту]. Найголовніша людина, яка від цього втратила, – це Путін. Двоє людей здобули – Пригожин і [самопроголошений президент Білорусі Олександр] Лукашенко", – заявив Жирнов.
Він наголосив, що заколот зачинали серйозно і що Пригожин почав його від безвиході.
"Тому що Пригожин хотів зробити, мабуть, щось таке, але, я думаю, що не 23 червня. Просто його поставили в таке становище, коли він не міг далі тягнути, він боровся за своє життя", – пояснив колишній радянський розвідник-нелегал.
Він уточнив, що має на увазі наказ, згідно з яким до 1 липня всі приватні військові компанії мали укласти контракт із міністерством оборони країни-окупанта РФ.
"Але коли я сказав, що Пригожина поставили в [безвихідні] умови, – він сам себе поставив у такі умови. Тому що він насправді розпочав переворот проти Путіна вже 10 місяців тому. А реальна перша спроба була тоді, коли він сказав, пам'ятаєте, у травні місяці, на початку: "Я піду з фронту [з-під Бахмута Донецької області]", – і це вже був бунт на кораблі", – додав Жирнов.
Ексрозвідник зазначив, що Пригожину в Росії до початку заколоту дозволяли протягом 10 місяців "матюкати міністра оборони [Сергія Шойгу] й начальника Генштабу [Валерія Герасимова]".
"Він матюкає, до речі, гарно, так. Ось тільки за це його є сенс дивитися і слухати, тому що [можна] вчитися російської мови. Пригожин нас усіх вчив російської мови. За часів [радянського вождя, генералісимуса Йосипа] Сталіна [за таке] його розстріляли б за п'ять хвилин після того, як він відкрив рота на міністра оборони або головкома", – зауважив він.
Гордон припустив, що Пригожина за Сталіна розстріляли б навіть швидше – за три хвилини.
"За хвилину. Він сам застрелився б", – підсумував Жирнов.
Контекст:
23–24 червня в РФ Пригожин влаштував заколот. Увечері 23 червня він звинуватив військових країни-окупанта РФ у завданні удару по тиловому табору найманців ПВК "Вагнер" за командою, яка надійшла від начальника Генштабу Валерія Герасимова після наради з міністром оборони Сергієм Шойгу. Міноборони Росії назвало цю заяву Пригожина "інформаційною провокацією".
Уранці 24 червня Пригожин заявив про захоплення військових об'єктів Ростова-на-Дону й намір іти на Москву, але вже ввечері він сказав, що передумав, і розвернув колони "у зворотному напрямку". Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, заявив, що це він вів переговори з Пригожиним і переконав його зупинити рух вагнерівців. У Кремлі повідомили, що за підсумками переговорів Пригожин "піде в Білорусь".
26 червня пресслужба Пригожина опублікувала аудіозвернення, у якому він заявив, що в нього не було мети скидати владу в РФ. Того самого дня президент країни-агресора Росії Володимир Путін виступив із терміновим зверненням, у якому назвав учасників заколоту "зрадниками", які зробили помилку. Він закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе піти в Білорусь, заявив він.
27 червня ФСБ оголосила про закриття справи щодо заколоту, а міноборони РФ повідомило, що важку техніку ПВК передадуть російській армії. Того самого дня Лукашенко розповів, що Пригожин уже перебуває на території Білорусі. 6 липня білоруський політик уточнив, що Пригожина й ПВК "Вагнер" у Білорусі немає. У ЗМІ з'явилася інформація, що Пригожин після заколоту був у Росії.
10 липня західні ЗМІ повідомили, що Пригожин зустрічався в Москві з Путіним уже після влаштованого заколоту. Цю інформацію підтвердив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, який 29 червня (у день зустрічі глави Кремля із засновником ПВК "Вагнер", яку сам Пєсков і озвучив) заявляв, що нібито нічого не знає про місцеперебування Пригожина.
Сам Путін також підтвердив зустріч, на якій, за його словами, було 35 людей. Глава Кремля розповів, що під час бесіди з Пригожиним і вагнерівцями "дав оцінку" заколоту й запропонував найманцям варіанти подальшого працевлаштування. Також він заявив, що ПВК "Вагнер" "юридично не існує", оскільки приватні військові компанії у РФ заборонені.
Пригожин міг влаштувати заколот через свій "імпульсивний характер", повідомив "Проект" із посиланням на оточення Пригожина. "На запитання, що це було, він нібито відповів своїм співробітникам так: "Психанув", – написало видання.
Президент США Джо Байден 13 липня порадив Пригожину остерігатися замаху.