Комітет Сенату США проведе розслідування щодо Маска і Starlink – Bloomberg
Комітет Сенату США у справах збройних сил розслідуватиме ситуацію про рішення американського бізнесмена, власника SpaceX і Tesla Ілона Маска про вимкнення мережі Starlink для сил оборони України. Про це 15 вересня повідомляє Bloomberg із посиланням на голову комітету Джека Ріда.
Рід уточнив, що комітет широко дослідить ринок супутникового зв’язку, державні контракти й "негабаритну роль", яку в цьому відіграли Маск і його компанія.
"Ані Ілон Маск, ані будь-який приватний громадянин не можуть мати останнє слово, коли йдеться про національну безпеку США", – сказав голова профільного комітету.
Він додав, що комітет вивчить питання "з усіх боків".
Інші сенатори-демократи в комітеті, зокрема Джин Шахін із Нью-Гемпширу й Елізабет Воррен із Массачусетсу, вимагали відповіді від міністерства оборони США на те, чому "саме Маск, а не урядовець США" вирішував, коли Україна може використовувати супутникову мережу.
"SpaceX є головним підрядником і важливим галузевим партнером міністерства оборони, а також отримує мільярди доларів фінансування від платників податків... Ми глибоко занепокоєні спроможністю й бажанням SpaceX перервати свої послуги за примхою пана Маска і з метою надіти наручники для самооборони суверенної країни, ефективно захищаючи інтереси Росії", – заявили вони.
Сенатори висунули вимогу, аби до 31 жовтня їм надали детальний звіт про інциденти, коли SpaceX або інші компанії вимикали схожі послуги в Україні.
Контекст:
Торік, коли українські морські дрони, начинені вибухівкою, наблизилися до російського флоту, вони "втратили зв'язок і без шкоди викинулися на берег". Про це йдеться у новій книжці про його біографію. Як написано у книжці, Маск таємно наказав своїм інженерам вимкнути мережу супутникового зв'язку Starlink. Так він начебто хотів запобігти прихованому нападу України на російський військово-морський флот.
The Washington Post зазначала, що в біографії також був уривок спілкування Маска з Федоровим, у якому український міністр намагався пояснити, наскільки українські надводні дрони були вирішальними в боротьбі проти Росії. Проте Маск однаково відмовився відновити дію Starlink у Криму, аргументуючи це тим, що "Україна заходить занадто далеко, накликаючи на себе стратегічну поразку".
У ГУР Міноборони України 8 вересня відреагували на цю інформацію, заявивши, що її необхідно перевірити. Водночас у відомстві не спростували й не підтвердили здійснення операції, у межах якої Україна намагалася атакувати флот російських окупантів.
Сам Маск, реагуючи на скандал, заявив, що не вимикав супутникового зв'язку Starlink для дронів-камікадзе ЗСУ в Чорному морі, а відмовився його там вмикати на запит України.