Компанія зі США постачала в Білорусь обладнання для блокування інтернету – Bloomberg
У розпорядження Bloomberg потрапив запис конференції, проведеної для співробітників американської компанії Sandvine Inc., де керівництво визнало, що їхнє обладнання можуть використовувати для блокування і цензури, зокрема, його застосовувала влада Білорусі під час масових протестів у країні.
Американська компанія Sandvine Inc., яка виробляє мережеве обладнання, продала білоруській владі техніку, що дає змогу фільтрувати до 40% вхідного і вихідного інтернет-трафіку у країні. Про це 11 вересня написало агентство Bloomberg, посилаючись на запис розмови керівництва компанії зі співробітниками.
У розмові технічний директор Sandvine Александер Гаванген розповів, що компанія протягом року співпрацювала з білоруською урядовою організацією. Він визнав, що влада могла використовувати обладнання компанії для блокування вебсайтів і месенджерів під час протестів у Білорусі. Гаванген висловив думку, що обмеження доступу до певних матеріалів на інтернет-сайтах не має стосунку до порушення прав людини.
Він заявив, що компанія "не хоче гратися у світову поліцію" і вважає, що кожна суверенна держава мусить мати право на те, щоб самій вирішувати, що заборонено, а що дозволено.
За даними Bloomberg, основним підрядником, через якого американці постачали своє обладнання в Білорусь, була російська компанія "Инфосистеми Джет", яка на початку 2019 року уклала з Білоруссю угоду на $2,5 млн.
Агентство зазначає, що американське обладнання було встановлено в Мінську на двох об'єктах, звідки білоруський центр обміну трафіком міг управляти інтернет-активністю у країні.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента, які відбувалися з 4-го до 9 серпня, сфальсифіковані. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Відразу після виборів у Білорусі було фактично заблоковано інтернет.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.