Компанії Пригожина під санкціями заробили $250 млн – Financial Times

Компанії Пригожина й далі отримують прибуток, ідеться в розслідуванні Financial Times
Фото: EPA
Засновник російської приватної військової компанії "Вагнер", яка воює в Україні, Євген Пригожин заробив $250 млн від видобування природних ресурсів за межами РФ, уже перебуваючи під санкціями. Про це йдеться в розслідуванні Financial Times, опублікованому 21 лютого.

За даними видання, санкції, які накладено на компанії Пригожина, не змогли зупинити отримання прибутку від продажу нафти, газу, золота й алмазів. Financial Times проаналізувало рахунки компаній Пригожина, як тих, що наразі під санкціями США, Євросоюзу й Великобританії, так і тих, що не потрапили під обмеження. В аналіз не входить внутрішньоросійський бізнес у сфері громадського харчування й нерухомості, який належить Пригожину.

Видання з'ясувало, що компанія "Евро Полис", на яку уряд США наклав санкції 2018 року, отримала $90 млн чистого прибутку 2020 року. Обсяг продажів компанії – $134 млн. У грудні 2021 року компанія повідомляла про падіння виручки до трохи більше ніж $400 тис., але водночас на її балансі було $92 млн.

Компанія M Invest, яка займається видобуванням золота в Судані, потрапила під санкції США в липні 2020 року, але 2021-го обсяг продажів становив $2,6 млн. Ще дві компанії 2021 року продали велику кількість промислового обладнання в Судан і Центральноафриканську Республіку, отримавши понад $6 млн прибутку, пише видання.

Ще низка компаній Пригожина, імовірно, передала свою діяльність іншим організаціям до того, як Захід накладе на них обмеження, ідеться у статті. Компанія Mercury LLC, яка працює в сирійському нафтовому секторі й із 2021 року – під санкціями ЄС, за три роки до занесення у список повідомляла про обсяг продажу на суму $67 млн, але потім заявляла про нульовий виторг.

Сам Пригожин відповідав на попередні розслідування Financial Times про обхід санкцій через пресслужбу своєї кейтерингової компанії "Конкорд": "Я вважаю будь-які санкції й обмеження проти мене, ПВК "Вагнер", а також будь-яких юридичних і фізичних осіб Російської Федерації абсолютно незаконними. Їх ухвалили без згоди держорганів РФ (хочу нагадати, що я є громадянином Росії), тому я плював, плюю і плюватиму на будь-які санкції".

Контекст:

У ЗМІ Пригожина називають "кухарем Путіна", оскільки його компанії обслуговували фуршети найвищих посадових осіб РФ. Після початку повномасштабної війни Росії проти України Пригожин особисто зайнявся вербуванням ув'язнених, які відбувають покарання у російських в'язницях, для участі в бойових діях на боці російської армії.

Пригожин із 2016 року перебуває під американськими санкціями через агресію Росії проти України (у Вашингтоні вважають, що він надає матеріальну підтримку й технологічну допомогу російській владі).

Санкції введено також проти ПВК "Вагнер" і "Агентства интернет-исследований", відомого як "фабрика тролів". На ПВК "Вагнер" обмеження наклали 2017 року за участь у конфлікті в Україні й порушення її територіальної цілісності, а на "Агентство интернет-исследований" – 2018 року за кібератаки і втручання у президентські вибори у США 2016 року.

У жовтні 2020 року Євросоюз і Великобританія також ввели санкції проти Пригожина, звинувативши його в постачаннях зброї в Лівію.

Після визнання Росією "незалежності" терористів "ЛДНР" і початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну США й Великобританія запровадили проти Пригожина нові санкції. Крім того, санкції проти Пригожина в різний час ввели Канада, Швейцарія, Австралія, Нова Зеландія, Японія й Україна.