Конституційний суд Грузії відмовився розглядати позови президентки й опозиції про скасування виборів
Конституційний суд Грузії вирішив не брати до розгляду по суті позови 30 опозиційних депутатів і президентки Грузії Саломе Зурабішвілі про визнання недійсними результатів парламентських виборів, котрі відбулися 26 жовтня. Про це йдеться в рішенні, яке опублікували на сайті КС 3 грудня.
"Позови №1848 і №1849 не будуть розглядати по суті", – російською документ цитує "Грузия Online".
Рішення є остаточним, його не можна оскаржити.
Зурабішвілі на брифінгу заявила, що КС "ухвалив вирок самому собі, країні, а також усім інститутам держави", повідомляє "Эхо Кавказа". Вона вважає, що тепер шанс повернути країну "в конституційні межі" втрачено, а легітимних інституцій (окрім президента) немає: і парламент, і уряд, за словами Зурабішвілі, нелегітимні.
Вона звинуватила в узурпації влади почесного голову керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіну Іванішвілі і сказала, що він встановив у державі "насильницький режим".
Контекст:
За офіційними підсумками, на виборах у парламент Грузії 26 жовтня перемогла керівна партія "Грузинська мрія" (53,9% голосів), а опозиційні партії набрали менше ніж 40% голосів. Водночас підсумки екзитполів свідчать, що "Грузинська мрія" здобула від 40,9% до 42% голосів, а лідирує опозиція.
Обраний на цих виборах парламент має обирати президента (це будуть перші вибори президента за новою системою: голосувати буде тільки 300 членів виборчої комісії, половину з яких становить парламент). Вибори президента призначили на 15 грудня, інавгурацію – на 29 грудня.
Зурабішвілі не визнала результатів виборів до парламенту і сказала, що не покине посади, поки не оберуть легітимних депутатів. Частина опозиції вирішила відмовитися від мандатів у парламенті. Міжнародні спостерігачі зафіксували низку порушень на виборах, серед них – залякування виборців і використання адмінресурсу. Європарламент закликав Грузію наново провести вибори.
Грузини кілька тижнів виходили на акції проти фальсифікації виборів, із 28 листопада у країні тривають мітинги проти заморожування євроінтеграції Грузії. Люди вийшли на вулиці після того, як прем'єр-міністр країни Іраклій Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу в ЄС до 2028 року.
30 листопада США оголосили, що вирішили зупинити механізм стратегічної співпраці з Грузією через антидемократичні дії керівної партії "Грузинська мрія". 1 грудня в ЄС засудили насильство проти грузинських мітингувальників і попередили, що відступ від демократії, відмова від євроінтеграції "матимуть прямі наслідки".
Грузинські правоохоронці використовують водомети й газ для розгону акцій протесту, мітингувальників затримують, є постраждалі від дій силовиків.