Країни НАТО погодили дії у разі нападу РФ – Reuters

Саміт НАТО відбудеться 11–12 липня у Вільнюсі
Фото: EPA
Країни – члени НАТО 10 липня погодили план, як діятимуть у разі потенційного нападу країни-агресора Росії. Про це повідомляє Reuters із посиланням на п'ятьох дипломатів.

Протягом десятиліть НАТО не бачив потреби у великомасштабних планах оборони, пише агентство. Альянс лише вів невеликі війни в Афганістані й Іраку і не відчував, що пострадянська Росія становить реальну загрозу, ідеться в матеріалі.

На тлі війни країни-агресора Росії проти України НАТО хоче мати план на випадок конфлікту з Москвою, зазначає Reuters. Такі ініціативи блокувала Туреччина, але їй довелося погодитися на компроміс, розповів один із дипломатів.

Повідомляючи свої регіональні плани, керівництво Альянсу дасть країнам вказівки щодо того, як модернізувати свої сили  й матеріально-технічне забезпечення. Це буде одна з причин, через яку лідери блоку хочуть погодити вимогу для членів Альянсу виділяти на оборонний комплекс не менше ніж 2% від національного ВВП.

За оцінками офіційних осіб НАТО, для повної реалізації планів потрібно кілька років, хоча вони наголошують, що за потреби Альянс може "негайно вступити в бій", ідеться в матеріалі.

Контекст:

Очікують, що у саміті НАТО, який відбудеться 11– 12 липня у Вільнюсі (Литва) візьме участь майже 40 делегацій із країн – членів і країн – партнерів НАТО, повідомляв телеканал LRT.

Саміт НАТО у Вільнюсі ухвалить три нові регіональні оборонні плани для протидії двом головним загрозам Альянсу: Росії й тероризму, заявляв генсек НАТО Єнс Столтенберг 7 липня на пресконференції напередодні саміту Альянсу. Розшифрування пресконференції опублікувала пресслужба блоку. "Один план – для Півночі, Атлантики та Європейської Арктики. Один – для центру, що охоплює Балтійський регіон і Центральну Європу. І південний план – для Середземного й Чорного морів", – сказав Столтенберг.

Попередній саміт НАТО відбувся в Мадриді (Іспанія) з 28-го до 30 червня 2022 року. Тоді лідери Альянсу затвердили нову стратегічну концепцію, у якій ідеться про те, що Росія становить найбільш значну і пряму загрозу безпеці НАТО. У документі наголошують, що "сильна, незалежна Україна життєво необхідна для стабільності євроатлантичного простору" й Альянс "підтверджує рішення, ухвалене на Бухарестському саміті 2008 року" щодо України (тоді члени Альянсу вирішили, що Україна та Грузія будуть членами НАТО, і етапом на цьому шляху має стати виконання ПДЧ).

Також на саміті 2022 року країни НАТО затвердили комплексний пакет оборонної допомоги Україні і запросили Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.