Країни НАТО зупинили участь у Договорі про звичайні збройні сили в Європі після виходу Росії

НАТО оголосив про відповідь на крок Росії
Фото: nato.int

Союзники засуджують рішення Росії вийти з Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ) та її агресивну війну проти України, яка суперечить цілям договору. Про це йдеться в заяві НАТО, опублікованій 7 листопада.

"Союзні держави-учасниці мають намір зупинити дію ДЗЗСЄ на стільки, скільки потрібно, відповідно до своїх прав за міжнародним правом. Це рішення повністю підтримали всі союзники по НАТО", – ідеться в повідомленні.

У НАТО заявили, що Росія й далі демонструє нехтування контролю над озброєннями, включно з основними принципами взаємності, прозорості, дотримання, перевірки і згоди країни, яка приймає, та підриває міжнародний лад. Ситуація, за якої держави – учасники НАТО дотримуються договору, а Росія – ні, була б нестійкою, зазначають у заяві.

Водночас союзники підтверджують свою постійну прихильність до зниження воєнного ризику й запобігання конфліктам, а також єдині у своїй відданості ефективному контролю над звичайними озброєннями, зазначили в НАТО.

Міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі, якого цитує сайт британського МЗС, заявив, що рішення Росії вийти з договору є "останнім у лінії російських зусиль щодо підриву стратегічної стабільності й архітектури євроатлантичної безпеки".

"Односторонній вихід Росії підриває принцип взаємності, який лежить в основі ДЗЗСЄ. Це дестабілізаційний крок для цілісності договору, і продовження реалізації договору означатиме, що ми вважаємо, що договір і далі діє так, як планували. Це вочевидь не той випадок", – сказав Клеверлі.

Контекст:

ДЗЗСЄ, який підписали 19 листопада 1990 року країни НАТО й держави, котрі входили в Організацію Варшавського договору, встановлював обмеження на кількість звичайних озброєнь і бойової техніки для країн-учасниць. Договір набув чинності в листопаді 1992 року, вже після розвалу Радянського Союзу.

"Медуза" зазначала, що Росія зупинила дію ДЗЗСЄ в липні 2007 року, а в березні 2015 року оголосила про припинення своєї участі в засіданнях спільної консультативної групи щодо ДЗЗСЄ.

10 травня 2023 року президент країни-агресора РФ Володимир Путін розпорядився денонсувати договір і подав відповідний законопроєкт на розгляд російського парламенту. 16 травня за денонсацію проголосувала Держдума, 24 травня закон схвалила Рада Федерації, а 29 травня його підписав Путін. У Росії заявили, що договір "багато в чому застарів і втратив зв'язок із дійсністю".

7 листопада МЗС країни-агресора РФ оголосило про остаточний вихід із ДЗЗСЄ.