Криголам "Ноосфера" розпочав четвертий антарктичний сезон, українці співпрацюватимуть з іншими країнами
Український науково-дослідний криголам "Ноосфера" розпочав свій четвертий антарктичний сезон. Про це 13 грудня поінформував у Facebook Національний антарктичний науковий центр.
"Увечері 12 грудня флагман українського науково-дослідницького флоту криголам "Ноосфера" вирушив із Кейптауна (Південно-Африканська Республіка) в Антарктику. Це вже четвертий його антарктичний сезон під синьо-жовтим прапором. Судно веде досвідчений капітан Павло Панасюк", – ідеться в повідомленні.
В Антарктичному центрі наголосили, що Україна, попри повномасштабне вторгнення Росії, "продовжує здійснювати міжнародні зобов'язання й забезпечувати як неперервність досліджень на станції "Академік Вернадський", так і виконання міжнародних наукових проєктів, фінансованих ЄС".
"Цього сезону "Ноосфера" ще активніше співпрацюватиме з антарктичними програмами інших країн", – ідеться в пості.
За даними Національного антарктичного наукового центру, Україна співпрацюватиме з Польщею (учетверте поспіль забезпечить ротацію польських полярників і доправить вантажі до польської антарктичної станції "Арцтовський" на острові Кінг Джордж), Сполученими Штатами (Національний науковий фонд США обрав "Ноосферу" для проведення морських досліджень у водах Південного океану навколо американської станції "Палмер" по сусідству зі станцією "Академік Вернадський"), Іспанією ("Ноосфера" забезпечить проведення досліджень і доправить вантажі для станції "Габріель де Кастилья" на острові Десепшн) і Чехією (українські науковці виконають низку спільних робіт із чеською антарктичною експедицією).
"Також заплановано дослідження за двома проєктами в межах програми "Горизонт Європа": OCEAN:ICE – океанографічні дослідження зміни течій у протоці Брансфілд; EXPLORA – добір зразків морських бактерій для їхнього подальшого культивування й пошуку корисних властивостей. Усі міжнародні дослідження і проєкти фінансуються закордонними партнерами", – пояснили в центрі.
Криголам має також доправити до "Академіка Вернадського" групу фахівців, які мають провести на станції невідкладні ремонтні роботи: замінити каналізацію, світильники, реконструювати й розширити майданчик для метеодосліджень.
"Наприкінці четвертого сезону теж традиційно криголам забезпечить перезмінку річних українських антарктичних експедицій. Наразі в "Ноосфери" – довга дорога через Атлантичний і Південний океани. Очікується, що судно дістанеться нашої станції перед Новим роком", – повідомили в антарктичному центрі.
Контекст:
19 серпня 2021 року Національний антарктичний науковий центр Міністерства освіти і науки України і британська установа "Дослідження та інновації" підписали акт про придбання криголама James Clark Ross. Україна купила легендарне британське судно за $5 млн. Криголам James Clark Ross був флагманом Британської антарктичної служби 30 років.
30 серпня над James Clark Ross підняли український прапор. 5 жовтня криголам прибув до Одеси.
29 жовтня в Одесі під час урочистої церемонії придбане у Великобританії судно перейменували на "Ноосферу". Президент України Володимир Зеленський наголосив, що вперше за історію незалежності України держава придбала науково-дослідне судно.
28 січня 2022 року криголам вирушив у свою першу експедицію до Антарктиди. Зокрема він віз COVID-вакцини для полярників.
Третій сезон "Ноосфери" в Антарктиді завершився 8 травня 2024 року, відтоді український криголам стояв у порту Кейптауна.