Кулеба вперше в історії української дипломатії вирушив у турне до Африки. Вже зустрівся з президентом Сенегалу

Дипломатичне турне Кулеби має посилити позиції України в регіоні
Фото: mfa.gov.ua
Глава МЗС України із 3 до 13 жовтня перебуває у поїздці країнами Африки. Це перше в історії України дипломатичне турне у цьому регіоні має посилити вплив та позиції України, написав 3 жовтня глава Міністерства закордонних справ у колонці для інформагентства "РБК-Україна".

"Інтереси України як проактивного та суб'єктного гравця знаходяться в усіх регіонах, включно з Африкою, Близьким Сходом, Азією та Латинською Америкою. Саме тому на виконання доручення президента [України Володимира] Зеленського я вирушив у перше в історії української дипломатії турне глави МЗС України країнами Африки", – заявив Кулеба.

Міністр наголосив: важливо, щоб у протистоянні російській агресії Україну підтримували не лише традиційні союзники, а й держави так званого Глобального Півдня. Як пояснив Кулеба, це новий термін, що позначає держави за межами євроатлантичного простору: Азію, Африку, Латинську Америку.

За спостереженнями Кулеби, більшість африканських партнерів співчуває Україні, але зайняли позицію, яку можна описати словами "не наша війна".

"Ми активно переконуємо їх, що "пересидіти" цю війну не вдасться нікому, тому що російська агресія проти України є глобальною загрозою. Закликаємо африканських партнерів до реальних дій на підтримку України та міжнародної безпеки. Для цього використовуємо два ключові меседжі", – пояснив міністр.

Перший: 24 лютого Росія атакувала не лише Україну, а й міжнародний порядок та Статут ООН. Якщо президент РФ Володимир Путін переможе, його приклад надихне всіх у світі, хто хоче змінювати кордони силою, захоплювати чужі суверенні території.

"В Африці, як і в інших регіонах, вистачає подібних проблем. Якщо можна Росії, то чому не можна іншим? Краще допомогти Україні сьогодні та захистити міжнародний мир, безпеку та територіальну цілісність для всіх", – написав Кулеба.

Другий аргумент – Росія шантажує Африку та інші регіони голодом, щоб досягти своїх імперіалістичних цілей.

"Це не ваша війна? А якими будуть наслідки продовольчого шантажу для вашої країни, яка критично потребує українського зерна? Голодні ігри Москви можуть спричинити загибель людей, політичну та економічну катастрофу в регіоні, відлуння  якої почує і відчує весь світ", – навів Кулеба українську аргументацію.

Україна, наголосив міністр, є надійним гарантом продовольчої безпеки. Завдяки зусиллям нашої держави, Туреччині та ООН вдалося запустити чорноморську зернову ініціативу. Путін уже намагається її дискредитувати і поставити під сумнів. Росія заради ескалації спробує зірвати "зернову угоду" і знову підвищити ризики для Африки та інших регіонів, зазначив Кулеба.

За словами українського дипломата, ці головні аргументи працюють "та поступово змінюють оптику наших африканських партнерів".

"Важливо, щоб Москва не отримувала жодного сприяння з боку "нейтральних" країн. Бо будь-яка непевність наших колег дає російському фашизму простір для підривної роботи. Жодних союзників, жодних контрактів та грошей для російських вбивць. Жодного спокійного місця на планеті. Ми про це подбаємо", – запевнив він.

Кулеба наголосив, що Африка, Близький Схід, Азія, Латинська Америка – це новий дипломатичний фронт у протистоянні повномасштабній російській агресії.

"Важливий момент: ми не прагнемо лише дружити проти Москви. Ми прагнемо дружити з Африкою. Це принципова відмінність між нашою та російською дипломатією, яка прагне лише одного — розділяти і владарювати", – підсумував глава МЗС України.

Кулеба вже зустрівся з президентом Сенегалу Макі Саллом, подякувавши співрозмовнику за тверду підтримку територіальної цілісності України. Про це глава МЗС України повідомив 3 жовтня у Twitter.

"Після діалогу з президентом України Володимиром Зеленським мене прийняв президент Сенегалу Макі Салл. Україна сподівається на побудову взаємоповажних та довірчих відносин із Сенегалом. Вдячний Сенегалу за тверду підтримку територіальної цілісності України", – написав він.

Зеленський анонсував осінню поїздку Кулеби країнами Африки 4 серпня, спілкуючись із журналістами. На цій же зустрічі президент України закликав африканських лідерів не приймати у себе російських чиновників, оскільки ті "шукатимуть майданчики, де можна сіяти хаос".

Контекст:

20 червня під час виступу на засіданні Бюро асамблеї Африканського союзу Зеленський заявив, що розпочав нову політику України щодо Африки. "Саме в час моєї каденції затверджена перша стратегія розвитку відносин України з державами Африки. Буде активізований діалог з усіма країнами континенту. Найближчим часом запрацює й спеціальний представник України у справах Африки", – сказав він.

10 липня Зеленський зазначив, що українська дипломатія робитиме все можливе, щоб про злочини російських окупантів в Україні дізналися в усіх регіонах світу. "Зробимо все, щоб і в Латинській Америці, і в Азії, і в Африці чули правду про російський терор на нашій землі", – сказав він.

12 липня президент призначив спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки. Посаду обійняв дипломат Максим Субх.

5 серпня Зеленський у розмові з президентом Малаві зазначив, що це вже дев'ята африканська держава останнім часом, з якою Україна вперше контактує на найвищому рівні за всю історію своєї незалежності. Після цього він провів переговори з президентами Кенії, Гани, Ботсвани та Демократичної Республіки Конго, теж перші в історії відносин. 15 серпня Зеленський провів переговори з президентом Нігеру Мохамедом Базумом, 16 серпня – з президентом Замбії Хакаіндою Хічілемою.

17 серпня голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук анонсував зустрічі з парламентами країн Африки, щоб "розвіяти міфи" РФ про Україну.