Латвія, Литва та Естонія висилають російських дипломатів на знак солідарності із Чехією

Латвія і Естонія висилають по одному дипломату, Литва – двох
Фото: depositphotos.com
Латвія, Литва та Естонія висилають кількох російських дипломатів. У МЗС Латвії та Литви зазначили, що річ не тільки в підтримці Чехії, але й у поведінці співробітників посольств РФ у їхніх країнах.

Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс заявив, що рішення вислати одного російського дипломата ухвалив у зв'язку з "нелегальними діями російських розвідувальних служб у Чеській Республіці й базуючись на оцінюванні дій дипломата Російського посольства і допущених ним порушень у Латвії", ідеться на сайті МЗС країни.

У відомстві підкреслили, що дії Росії вже тривалий час свідчать про систематичні порушення принципів взаємної поваги та міжнародного права і про погіршення ситуації з безпекою.

Аналогічних заходів ужило МЗС Литви, повідомляють на сайті міністерства. Відомство оголосило двох співробітників посольства РФ персонами нон ґрата, "оскільки вони здійснювали діяльність, несумісну з їхнім дипломатичним статусом". Їм надали сім днів для виїзду з Литви.

"Це рішення свідчить про нашу солідарність із союзником після безпрецедентного й небезпечного інциденту в Чехії. Литва цілковито підтримує країну та її дії у відповідь на вибухи 2014 року, а також на неадекватні кроки, зроблені Росією", – ідеться в повідомленні.

Естонія також вислала російського дипломата на знак солідарності із Чехією, повідомило МЗС країни.

"Росія зробила грубе порушення міжнародного права на території держави – члена Європейського союзу і НАТО, підірвавши суверенітет Чеської Республіки та забравши життя двох людей. Такі дії шкідливі для безпеки та стабільності Європи й неприпустимі", – ідеться в повідомленні.

Згодом у МЗС РФ заявили, що влада трьох країн "може не сумніватися у відповіді". "Їхні дипломати вже можуть почати прикидати, кому з них доведеться пакувати речі", – написала у Facebook представниця російського відомства Марія Захарова.

Про вигнання російських дипломатів на знак солідарності з Чехією повідомляла також Словаччина. Окрім того, 15 квітня трьох російських дипломатів оголосила персонами нон ґрата Польща – на підставі "порушення зазначеними особами умов дипломатичного статусу і здійснення діяльності на шкоду Польщі".

Контекст:

Дипломатична криза у відносинах Чехії та Росії спалахнула у квітні. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів 2014 року на складах із боєприпасами в селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його доньки у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.

17 квітня глава МВС і перший віцепрем'єр Ян Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки їх "чітко ідентифікували спецслужби Чеської Республіки як офіцерів російських спецслужб".

18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, включно із заступником посла, і висунула їм вимогу покинути країну до кінця дня 19 квітня.

МЗС РФ вважає, що у вигнанні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними й недружніми".

21 квітня Гамачек заявив про готовність вислати всіх російських дипломатів і будувати відносини з Москвою "із самого початку".

Глава МЗС Чехії Якуб Кулганек 21 квітня висунув вимогу, щоб Росія до 12.00 22 квітня повернула в посольство в Москві всіх висланих чеських дипломатів, інакше Чехія зрівняє кількість співробітників російського посольства з кількістю чеських дипломатів у РФ. У МЗС країни зазначали, що із 20 квітня в посольстві Чехії в Москві працює п'ятеро дипломатів і 19 технічних службовців. Водночас у посольстві РФ у Празі працює 27 дипломатів і 67 адміністративних і техслужбовців.

Росія запропонувала Празі "залишити ультиматуми для спілкування всередині НАТО".

У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства у Празі до поточної чисельності чеського диппредставництва в Москві. Чехія до кінця травня вишле 22 російських дипломатів.

Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Чехія "стала на шлях руйнування відносин" із Росією, пригрозивши відповіддю.